Erki Loigom: Põhja-Korea usaldamiseks veel põhjust pole

Põhja-Korea asjatundja Erki Loigom ütles, et vaatamata lubadusele teha Põhja-Korea tuumavabaks, ei ole riiki veel põhjust usaldada.

"Usaldus, õigemini usaldamatus on minu arvates kogu protsessi oluline märksõna. Sellel on suur ajalooline taak. Kui tänasest üritusest räägitakse kui USA ja Põhja-Korea suhete mingist uuest arengust, siis tegelikult oleme seda ju 1994. aasta raamkokkuleppega ja 2005. aastal samuti näinud. Täna on see suhete uuendamine lihtsalt nii kõrgel tasemel ette võetud," kommenteeris Loigom USA presidendi Donald Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni kohtumist "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus.

"Aga põhjust usaldamiseks hetkel kindlasti veel ei ole. Antud lepingu neljalauselise avalduse osas on avaldatud arvamust, et see on sõnademulin ja tühi sisu. Nüüd ongi koht seal, kus algab tegelik töö," lisas Loigom.

Tema sõnul on pall USA käes ja peab ise ohjad haarama.

"Pall on natuke ameeriklaste käes, nad peavad selle täitma sisuga. Varasemalt on nad oodanud Põhja-Korealt täitmisi, seekord peavad nad ise ohjad haarama ja jälgima ja kontrollima selle täitmist. Kuidas see käima hakkab, kuidas Trump suudab oma Twitteri kontot natuke ohjeldada, et seda protsessi mitte nii kiiresti ära rikkuda, on omaette küsimus," arutles Loigom.

Temal Kimi lubadusse usku ei ole.

"Pehmelt öeldes olen mõõdukas pessimist selles küsimuses. Kuigi areng on olnud suhteliselt pöördeline, on siiski regioonis jõujooned tänu Hiina sekkumisele nii palju taastunud, et mul ei ole sellesse nii siirast usku kui Trumpil," ütles ta.

Trump ja Kim tegid teisipäevase tippkohtumise tulemusena ühisavalduse, milles kinnitavad pühendumist "Korea poolsaare täielikule vabastamisele tuumarelvadest" ning lubavad ühiseid pingutusi "püsiva ja stabiilse rahurežiimi loomiseks poolsaarel".

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: