Põhja-Korea liider kutsus USA presidendi visiidile

{{1528855500000 | amCalendar}}
Trump ja Kim pärast lõunasööki.
Trump ja Kim pärast lõunasööki. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Põhja-Korea liider Kim Jong-un edastas tippkohtumise ajal USA presidendile Donald Trumpile küllakutse Pyongyangi, teatas kolmapäeval riiklik uudisteagentuur KCNA.

"Kim Jong-un kutsus Trumpi sobival ajal Pyongyangi külastama ja Trump esitas vastukutse Ühendriikidesse," edastas agentuur.

"Mõlemad riigijuhid võtsid heameelega teineteise kutsed vastu," jätkati uudises.

Agentuuri hinnangul tähendab kohtumine radikaalset muutust kahe riigi vahelistes suhetes.

USA president kiitis teisipäeva õhtul sotsiaalmeedias tippkohtumist Singapuris ja kinnitas, et sai Kimiga väga hästi läbi.

"Nagu ma juba täna päeval varem ütlesin, et kes tahes võib sõda alustada, kuid vaid kõige vapramad suudavad sõlmida rahu," märkis Trump.

Trump avaldas teisipäeval sotsiaalmeedias arvamust, et kohtumine Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga on aidanud märkimisväärselt vähendada tuumaohtu maailmas.

"Maailm on astunud pika sammu tagasi võimalikust  tuumakatastroofist," ütles Trump suhtlusvõrgustikus Twitter.

"Pole enam raketitulistamisi, tuumakatseid ega -uuringuid! Pantvangid on tagasi oma perede juures. Suured tänud esimees Kim, meie päev koos oli ajalooline!" kirjutas president.

Trump jõudis tippkohtumise järel tagasi Ühendriikidesse

Trump jõudis pärast teisipäevast kohtumist Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga tagasi Washingtoni.

Presidendi lennuk Air Force One maandus kolmapäeva koidikul Washingtoni lähistel Marylandis Andrewsi lennuväebaasis.

Lõuna-Korea presidendi sõnul saatis Trump korda vägiteo

Lõuna- Korea president Moon Jae-in tervitas teisipäeval USA presidendi Donald Trumpi ja Põhja- Korea liidri Kim Jong-uni kohtumise tulemust, nimetades seda "ajalooliseks sündmuseks", mis lõpetab viimase külma sõja aegse konflikti.

"Tervitan kogu südamest Põhja- Korea ja USA ajaloolise tippkohtumise edu. 12. juuni Sentosa kokkulepe läheb ajalukku sündmusega, mis aitas kaotada maailmast külma sõja viimase pärandi," ütles Moon.

Lõuna- Korea riigipea tunnustas Trumpi ja Kimi "vaprust ja meelekindlust, et mitte leppida iganenud ja tuttava reaalsusega, vaid astuda julge samm muutuste suunas".

Moon ütles, et Trump saatis korda "vägiteo, millega keegi ei ole kunagi hakkama saanud" ning lisas, et ka Kimi mäletatakse tulevikus "juhina, kes tegi ajalugu, astudes esimese julge sammu maailma poole".

Lõuna-Korea ajalehed tervitasid tippkohtumist sammuna rahu suunas

Enamik Lõuna-Korea ajalehti reageeris Donald Trumpi ja Kim Jong-uni teisipäevasele Singapuri tippkohtumisele ettevaatliku optimismiga, nimetades seda esimeseks sammuks rahu suunas.

Ajalehed märkisid, et riigijuhtide ühisavaldusest jäi välja Washingtoni nõudmine Põhja-Korea "täielikuks, tõendatavaks ja pöördumatuks" tuumavabaduseks, samuti ei olnud avcalduses ajakava plaani saavutamiseks. Ajalehed lisasid, et konkreetseid samme Põhja-Korea tuumaarsenali hävitamiseks arutatakse jätkukõnelustel.

"Tippkohtumist ei saa pidada läbikukkumiseks. Juba see, et kaks vastast kohtusid, oli ajalooline sündmus. Esimene samm Korea sõja järgse vaenu lõpetamiseks on astutud," kirjutas liberaalne päevaleht Joongang.

Jaapan nõuab Trumpilt selgitust õppustest loobumise kohta Koreas

Jaapani kaitseminister Itsunori Onodera väljendas hämmeldust seoses USA presidendi Donald Trumpi avaldusega, et ta kavatseb loobuda ühisõppustest Lõuna-Koreaga.

"Tahaksime saavutada selles küsimuses ühise mõistmise Jaapani, USA ja Lõuna-Korea vahel," tsiteeris ministrit Jaapani meedia.

Ta rõhutas, et Ühendriikide sõjaline kohalolek on Ida-Aasia julgeoleku tagamiseks "eluliselt tähtis".

Onodera rõhutas, et Jaapan jätkab USA-ga ühisõppuste korraldamist ja riigikaitse tugevdamise plaanide elluviimist, et lüüa tagasi Põhja-Korea võimalik raketirünnak.

Trump teatas Singapuris pärast Singapuri kohtumist Põhja-Korea juhi Kim Jong-uniga kavatsusest loobuda ühisõppustest Lõuna-Koreaga.

Analüütikud: Trumpi-Kimi kohtumise võitja on Hiina

USA presidendi Donald Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-un i teisipäevase tippkohtumise suur võitja on Hiina, leiavad analüütikud.

Hiina suursaavutus on analüütikute hinnangul Trumpi üllatuslik lubadus peatada ühisõppused Lõuna-Koreaga ja viia tulevikus USA väed Lõuna-Koreast välja. Peking on korduvalt kutsunud Washingtoni lõpetama vastutasuks Põhja-Korea tuumategevuse peatamiseks ühisõppusi, mida Pyongyang peab invasiooniharjutusteks.

Hiina soovib võõrjõudude kohaloleku vähendamist Aasia kirdeosas, ütles endise presidendi Barack Obama riikliku julgeolekunõukogu Hiina-poliitika juht Ryan Hass. "Nüüd on Peking seda eesmärki väikese hinna eest saavutamas," lisas Hass.

Samas peab Peking säilitama mõju Pyongyangi üle, mis võib pärast Trumpi kiidusõnu Kimi aadressil tunda end vähem isoleerituna.

"Võimalik USA ja Põhja-Korea suhete paranemine võib olla Hiina silmis kaotus," ütles Obama ja George W. Bushi administratsiooni riikliku julgeolekunõukogu Hiina-poliitika juht Paul Haenle.

Analüütikud usuvad, et Kim kohtub lähiajal Hiina presidendi Xi Jinpingiga, kes meenutab talle Pekingi valmidust aidata kaasa Põhja-Korea majandusarengule.

Kreml: USA ja Põhja-Korea juhi kohtumine leevendas olukorda

Moskva tervitab USA-Põhja-Korea tippkohtumist, kuid arvab, et Korea poolsaare olukorra lahendust oodata on veel vara, ütles Vene presidendi pressisekretär Dmitri Peskov.

"Selle kohtumise tulemust tuleb loomulikult veel põhjalikult analüüsida, kuid juba iseenesest selle toimumise tõsiasja ja otsesuhtluse algust võib vaid tervitada," ütles Peskov ajakirjanikele.

"Loomulikult taolised kohtumised, millised ei oleks ka nende tulemused, soodustavad pingete leevenemist poolsaarel, tõmbavad olukorda tagasi kriitiliselt piirilt, kus see oli veel vaid mõne kuu eest. See ei saa mitte kutsuda esile rahuldustunnet. Kuid loota sellistes keerulistes lugudes taolise vana muredekompleksi hetkega lahendamist oleks vaieldamatult väär," lisas pressisekretär.

Peskov lisas, et "kohtumise tõsiasi kinnitab Venemaa seisukoha õigsust ja president Putini sõnu, et ei ole muud võimalust, kui lahendada Korea poolsaare küsimused poliitilis-diplomaatilisel teel ja ainus võimalik tee on otseläbirääkimised, mida me praegu näemegi".

Lavrov: Põhja-Korea tuumarelvast loobumine ja julgeolek käigu koos

õhja-Korea tuumarelvast loobumine ja selle julgeolekutagatiste andmine peavad olema sünkroniseeritud ja progresseeruvad, ütles Vene välisminister Sergei Lavrov.

"Vaieldamatult on tähtis, et pärast USA presidendi Donald Trumpiga kohtumist pidas Põhja-Korea juht Kim  Jong-un veenvaks kinnitusi, et kogu selle protsessi tulemusel saab Põhja-Korea julgeolekutagatised," ütles Lavrov Moskvas pressikonverentsil.

Seejuures rõhutas Vene minister, et "kõnealused protsessid - tuumarelvast loobumine ja julgeolekutagatiste andmine - peavad olema sünkroniseeritud ja progresseeruvad".

Pariis on mures Trumpi "diplomaatiliste manöövrite" pärast

Prantsuse välisminister Jean-Yves le Drian kritiseeris kolmapäeval Donald Trumpi "destabiliseerivat välispoliitikat" pärast seda, kui USA liider eemaldus Ühendriikide ajaloolistest liitlastest ning mõni päev hiljem "sisuliselt kaisutas" Põhja-Korea diktaatorit.

Le Drian kinnitas, et Trumpi teisipäevane kohtumine Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga oli "vaieldamatult samm edasi", kuid väljendas muret USA riigipea "diplomaatiliste manöövrite" pärast.

"Vaid mõne päeva jooksul nägime, kuidas president Trump ründas USA ajaloolist liitlast Kanada peaministrit härra Trudeaud ja pööras G7-l selja oma liitlastele ning niisama hästi kui kaisutas kommunistlikku diktaatorit, keda alles hiljuti karmilt sarjas," ütles Prantsuse välisminister.

"Oleme destabiliseerivas olukorras. President Trump on otsustanud lammutada eelmise sõja järel loodud multilateralismi tööriistad. Praegune periood on ebakindluse ja riski aeg. Ameerika on sulgumas oma võimukantsi."

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: