Tallinna Sadam paneb Paljassaare sadama varad ilmselt enampakkumisele

Paljassaare sadam.
Paljassaare sadam. Autor/allikas: Siim Lõvi

Tallinna Sadama katse anda Paljassaare sadama varad teistele huvilistele üle nurjus huviliste vastuokslike huvide tõttu. Protsessi kaasatakse nüüd Tallinna linn, et jõuda sedasi ebasoovitavast sadamast loobumisega mingi lahenduseni. Tõenäoline on varade enampakkumisele panek.

Tallinna Sadam on otsustanud loobuda Põhja-Tallinna tipus asuvast Paljassaare sadamast kui enda jaoks ebaperspektiivikast ja tulevikus potentsiaalsest kahjumitootjast. Seetõttu on riigiettevõte otsinud huvilist, kellele sadamapidamine koos varadega üle anda.

"See on ala, kus kaupade käitlemist ei ole enam võimalik väga teha, sest kaupu ei saa läbi linna enam transportida. Kuivõrd linna nägemuses peaks Tallinna avama merele, siis me loomulikult toetame seda," põhjendas Talllinna Sadama juhatuse liige, kommertsjuht Margus Vihman loobumisplaani.

Vihmani selgitusel ei ole sadamaala täielikult Tallinna Sadama käes olnudki ning suurema osa oma Paljassaare varadest müüsida nad juba üle kümne aasta tagasi maha, jäänud on vaid kaduvväike osa kogu territooriumist, mis piirdub mõnede teede, võrkude ja kaidega ning mida nüüd koos sadamapidamisega üle soovitakse anda.

Reedel, viimase asjana enne jaanipühi kohtus Tallinna Sadam Paljassaare sadama potentsiaalsete huvilistega, kelleks olid naabritest Lahesuu sadam, veo- ja logistikafirma Petromaks ning laevaremondifirma Netaman Repair Group, lootuses jõuda sadama edasise haldaja osas kokkuleppele.

"Kohtumise eesmärgiks oli eelmisel kohtumisel avadatud soov teiste maaolanike poolt, et arutavad, kas loovad mingi ühise keha või hakkab üks neid kõiki esindana ja müüb teenuseid teistele edasi. Samuti, kas Tallinna Sadam on valmis mingeid teenuseid edasi pakkuma," kirjeldas Vihman.

Kommertsjuht selgitas, et teenuste osas jõutigi kokkuleppele: nad on valmis laevaliikust Vanasadama baasil edasi juhtima, samuti reostustõrjet jätkama, kuivõrd tõrjelaev ja võimekus selleks on olemas.

Kokkulepet edasise osas reedel aga ei sündinud.

"Nad ei ole jõudnud omavahel kokkuleppele, sest maaomanike huvid on väga vastuolulised – mõni soovib kinnisvata arendada, mõni sadamateenuseid edasi pakkuda, kolmas alul sadamateenuseid pakkuda ja hiljem võib-olla kinnisvaraga ka tegelda. Jõudsime järeldusele, et proovime linnaga moodustada töörühma ja võib-olla kaasame maaomanikud ka sinna töörühma, aga sadam ja linn on seal kindlasti esindatud. Proovime ühiselt edasi vaadata," tutvustas Vihman asjade edasist käiku.

"Kuna meil huvi enam pole, siis oleme nõus sadamapidamise kas üle andma või peame mingil hetkel selle tegevuse lihtsalt lõpetama. Pole võimalik, et äriühing teeb mingit tegevust, mis ei ole põhitegevus ja toodab kahjumit," põhjendas Vihman, lisades, et praegu kahjumit veel ei tiksu, ent sellist olukorda pole mõtet ka ära oodata, pealegi tekib aja jooksul vajadus investeeringuteks, mis pole nende jaoks mõistlik.

Eesmärk on loobuda sadamapidamisest veel tänavu.

Selleks nädalaks on Tallinna Sadam otsustanud, et suure tõenäosusega pannakse Paljassaare sadama varad hoopis enampakkumisele. Seetõttu ei soovi börsifirma ka oma varade hindamisväärtust avaldada.

"Kuna varad lähevad enampakkumisele, siis me enne seda ei soovi väärtust avalikustada, kuna see võib mõjutada pakkumise tulemust," põhjendas Tallinna Sadama kommunikatsioonijuht Sirle Arro.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: