Rouhani ärgitas iraanlasi majandusraskuste taustal ühtsusele

Meeleavaldajad Teheranis 25. juunil.
Meeleavaldajad Teheranis 25. juunil. Autor/allikas: AP/Scanpix

Iraani president Hassan Rouhani kutsus teisipäeval iraanlasi ühtsusele ajal, mil riigis vältavad meeleavaldused majandusprobleemide tõttu.

Iraani pealinnas Teheranis jätkus teisipäeval protestiaktsioon ajaloolises Suures Basaaris, mis puhkes Iraani riaali vahetuskursi järsu languse tõttu.

"Meedia, haritlased, jutlustajad, (šiiitlikud) usukoolid, kõik, kes omavad avalikku häält, parlament, kohtusüsteem... me peame kõik (üksteise) käest kinni võtma," sõnas Rouhani telepöördumises.

"Ma kinnitan teile, et kui me suudame kaitsta neid kahte väärtust, lootust ja usaldust, siis suudame üle saada kõikidest probleemidest," ütles riigipea.

"Miks peaksid inimesed muretsema? Selle ärevuse lõi praegu vaenlaste meedia. Nad teevad oma tööd..., kuid me eeldame rohkem (toetust) oma sõpradelt," sõnas president.

Iraani konservatiivid süüdistavad majandusprobleemides 2013. aastal võimule tulnud ning 2017. aastal tagasi valitud Rouhanit.

Kriitikute sõnul ei kaitse valitsus riigi kõige haavatavamaid ühiskonnakihte inflatsiooni ja hinnatõusu eest ning keskendub selle asemel süüdistajate hinnangul ebaolulistele reformidele, nagu naiste lubamine jalgpallistaadionitele.

Iraani riaali vahetuskurss on mustal turul langenud umbes 85 000-le dollari suhtes. Iraani valitsuse ametlik riaali vahetuskurss dollari suhtes on 42 000 riaali.

President Hassan Rouhani valitsus on hädas ka rekordilise töötuse määraga. Umbes kolmandik alla 30-aastastest iraanlastest on töötu. Riigi pangandussektorit vaevad halvad laenud ning erasektor kannatab investeeringute nappuse käes.

Iraani majandusraskusi ägestab USA otsus mais lahkuda 2015. aastal sõlmitud tuumaleppest ning taaskehtestada Iraanile sanktsioonid.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: