Iraani kohus: protestijaid võib oodata surmanuhtlus

{{1514862000000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

Teherani revolutsioonikohtu juht hoiatas teisipäeval, et jätkuvate meeleavalduste käigus vahistatud protestijaid võib oodata kohtus surmanuhtlus.

"Üks süüdistus, mis neile võidakse esitada, on Moharebeh ehk sõda Jumala vastu," ütles kohtu esimees Mousa Ghazanfarabadi uudisteagentuuri Tasnim teatel.

Moharebeh on Iraanis karistatav surmaga.

Ghazanfarabadi lisas, et osa protestijaid astub peatselt kohtu ette süüdistatuna riikliku julgeoleku ohustamises ja avaliku vara kahjustamises. Kohtu eesistuja lisas, et loata meeleavaldustel osalemine on Iraanis ebaseaduslik.

Khamenei süüdistab Iraani "vaenlasi" valitsusele väljakutse esitamises

Iraanis vältavate rahutustega üritavad riigi vaenlased heita väljakutset Iraani valitsusele, ütles teisipäeval riigi kõrgeim juht, ajatolla Ali Khamenei.

"Viimaste päevade sündmuste käigus on vaenlased ühinenud ning kasutavad kõiki neile saadaolevaid vahendeid - raha, relvi, poliitikat ja julgeolekuameteid -, et luua probleeme islamistlikule režiimile," lausus Khamenei riigitelevisioonis näidatud teates.

Iraani on viis päeva raputanud tänavarahutused ning teisipäeval tehtud avaldus on Khamenei esimene pärast rahutuste algust.

Trump taunis "jõhkrat ja korrumpeerunud" Iraani režiimi

USA president Donald Trump tunnustas teisipäeval Iraani protestijaid Teherani "jõhkra ja korrumpeerunud režiimi" vastu väljaastumise eest.

Eelmisel nädalal puhkenud protestides ja rahutustes on saanud surma 21 inimest, vahistatud on sadu.

"Iraani rahvas on viimaks astunud jõhkra ja korrumpeerunud režiimi vastu," kirjutas Trump Twitteris. "Kogu raha, mille president Obama neile nii rumalalt andis, läks terrorismi toetuseks ja nende taskutesse. Iraani rahval on vähe süüa, kõrge inflatsioon ja ei mingeid inimõigusi."

EL kutsus Iraani tagama inimeste õigust meelt avaldada

Euroopa Liit kutsus esmaspäeval Iraani tagama inimeste õigust meelt avaldada.

Üleskutse järgnes viis päeva kestnud protestidele üle kogu Iraani, mille käigus on kokkupõrgetes julgeolekujõududega saanud surma vähemalt 13 inimest.

"Me oleme olnud kontaktis Iraani võimudega ja me ootame, et tagatakse õigus rahumeelselt meelt avaldada ja väljendusvabadus," ütles EL-i välispoliitikajuhi Federica Mogherini kõneisik avalduses. "Me jätkame arengute jälgimist," lisas ta.

Meeleavaldused jätkusid esmaspäeval hoolimata president Hassan Rouhani lubadusest, et riik tegeleb "mässajate ja seaduserikkujatega" karmilt.

Võimud on kinnitanud rohkem kui 400 inimese kinnivõtmist rahutuste ajal. Neist umbes 100 on taas vabaks lastud.

Meeleavaldused Iraanis kestavad viiendat päeva. Kui alguses protestiti majandusolukorra, muu hulgas sotsiaalkärbete ja hinnatõusu vastu, siis hiljem on see pöördunud islamirežiimi kui terviku vastu.

Luureministeerium tegi avalduse, mille kohaselt on "märatsejad ja viimaste rahutuste õhutajad tuvastatud ja mõned vahistatud".

Türgi on mures Iraanis vältavate protestide pärast

Türgi väljendas teisipäeval muret Iraani haaranud protestide pärast ja ärgitas vältima nende ägestamist.

"Türgi on mures uudiste pärast, et Iraanis vältavad meeleavaldused... on levimas, et nendega on kaasnenud ohvrid ning samuti fakti pärast, et mõningad avalikud hooned said kahjustada," teatas Türgi välisministeerium avalduses.

"Olukorra eskaleerumise vältimiseks peaks võidule pääsema kaine mõistus," lisas ministeerium.

Iraanis hukkus öistes rahutustes vähemalt üheksa inimest

Ööl vastu teisipäeva hukkus üle Iraani jätkuvates rahutustes ja protestides üheksa inimest, teatas riigitelevisioon teisipäeval.

Iraani uudisteagentuuride teatel sai rahutustes surma üks politseinik.

Teheranis, kus on järsult tugevdatud politsei kohalolekut, karjusid väikesed protestijate grupid kesklinnas režiimivastaseid loosungeid.

Iraani keskosas Najafabadi linnas sai riigitelevisiooni teatel tulistamises surma politseinik ja veel kolm inimest. Qahdarijani linnas hukkus rünnakus politseijaoskonnale kuus inimest, teatas riigitelevisioon. Televisiooni teatel vallandasid kokkupõrke mässajad, kes tahtsid politseijaoskonnast relvi varastada.

Kokku on Iraanis kuus päeva kestnud protestides saanud surma vähemalt 20 inimest.

Iraani kõrgema riiklik julgeolekunõukogu sekretär Ali Shamkhani süüdistas vägivallas sotsiaalmeediat ning väitis, et sõnumid olukorrast Iraanis tulevad Saudi Araabiast, Ühendriikidest ja Suurbritanniast.

Teheranis on kolme päeva jooksul vahistatud 450 protestijat

Iraani pealinnas Teheranis on alates laupäevast vahistatud 450 meeleavaldajat, teatas uudisteagentuur ILNA teisipäeval viitega Teherani kuberneri asetäitjale julgeoleku alal Ali Asghar Nasserbakhtile.

Nasserbakht ütles et laupäeval vahistati 200, pühapäeval 150 ja esmaspäeval 100 meeleavaldajat.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: