Brüsseli tippkohtumise eel koguneb NATO Parlamentaarne Assamblee

NATO.
NATO. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Teisipäeval leiab Brüsselis aset NATO Parlamentaarse Assamblee (PA) konverents, mis keskendub 11.-12. juulil toimuvale NATO tippkohtumisele.

Eestit esindavad seal välisminister Sven Mikser ja Eesti PA delegatsiooni esimees Marko Mihkelson ning selle liige Oudekki Loone, teatasid välisministeerium ja riigikogu pressiteenistus.

Mihkelson selgitas, et tippkohtumise eel kogunevad NATO liitlaste parlamentide liikmed Brüsselis, et arutada läbi tippkohtumise prioriteedid ja riikide ootused tulemuste suhtes. "Keskendume atlandiüleste sidemete olulisusele," ütles ta ja rõhutas, et kõige olulisem on NATO ühtsus ja usaldusväärsus.

Mihkelsoni sõnul peavad liitlasriikide valitsused saavutama tippkohtumisel üksmeele varem kokku lepitud kaitsekulutuste kahe protsendi eesmärgi täitmise osas ja kulude õiglasema jaotamise osas operatsioonide toetamisel. "Eesti seisukohalt on tähtis NATO jätkuv kohalolek alliansi idaserval, mis kaitseb Euroopat võimaliku Venemaa agressiooni eest," sõnas ta.

Loone sõnul on NATO, nagu paljud teisedki rahvusvahelised organisatsioonid, praegu muutuste ristteel ja peab otsustama oma tuleviku üle. "Just seetõttu on eriti olulised NATO parlamentaarse mõõtme arutelud, mis võimaldavad strateegilist vaadet kogu alliansile," selgitas ta. "Eesti huvides on, et NATO jätaks lõplikult selja taha külma sõja mineviku ning läheks tulevikku liiduna võrdsete vahel, mis võimaldab teadmiste, tehnoloogia, standardite ühiskasutust ning omaenda liikmete tõhusat ja töötavat kaitset."

Teisipäeval Brüsselis toimuval kohtumisel võtab NATO PA prioriteedid ja ootused kokku assamblee president Paolo Alli, kes esitab liitlaste seadusandjate seisukohad allianssi mõjutavate põhiküsimuste kohta NATO riigipeade ja valitsusjuhtide tippkohtumisel.

Oma ülevaates käsitleb Alli NATO kollektiivse kaitse korra tugevdamist, NATO dialoogi jätkamist Venemaaga, NATO rolli terrorismivastases võitluses ja stabiilsuse väljaarendamisel. Samuti annab ta ülevaate NATO ja Euroopa Liidu koostööst, alliansi moderniseerimisest ja avatud uste poliitika järgmistest sammudest, mis puudutavad Makedoonia kutse vastuvõtmist ühinemisläbirääkimiste alustamiseks.

Mikser osaleb ka tippkohtumisel

Kolmapäeval ja neljapäeval osaleb välisminister Mikser Brüsselis toimuval NATO tippkohtumisel, mille raames toimuvad riigipeade ja valitsusjuhtide, välisministrite ja kaitseministrite kohtumised.

Kohtumised keskenduvad transatlantilisele ühtsusele ja koormajagamisele, NATO heidutus- ja kaitsehoiaku tugevdamisele ning NATO ja EL koostööle. Samuti on päevakorras liitlaste kohtumine Gruusia ja Ukraina valitsusjuhtidega ning NATO juhitud väljaõppe- ja nõustamismissiooni formaadi kohtumine.

NATO välisministrite kohtumine toimub koos Jordaania, Tuneesia ja Iraagi kolleegidega, kus keskendutakse lõuna suunast tulevatele ohtudele, partnerite stabiilsuse suurendamisele ja kaitsevõimekuse arendamisele.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: