X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

USA hakkab kaubandussõjas kannatavatele farmeritele otsetoetusi maksma

Sojaubade kasvatamine Iowa osariigis.
Sojaubade kasvatamine Iowa osariigis. Autor/allikas: AP/Scanpix

USA põllumajandusministeerium teatas teisipäeval, et kavatseb eraldada 12 miljardit dollarit toetamaks põllumehi, kes kannavad kahju või on ohus president Donald Trumpi kaubandusvaidluse tõttu Hiina ja teiste kaubanduspartneritega. Toetusplaan pälvis aga mitmete vabariiklaste terava kriitika.

Plaanis on kesksel kohal näiteks sojaubade tootjad, kelle jaoks on Pekingi vastutollidest tingitud Hiina turu kadumine laastavalt mõjunud. Samuti on kavas toetada suhkruroo-, maisi-, nisu- ja puuvillakasvatajaid ning piimatootjaid ja seakasvatajaid, vahendasid Quartz ja Associated Press.

Ministeeriumi kinnitusel sisaldab ettepanek nii põllumajandustootjatele eraldatavaid otsetoetusi, üleliigse saagi ostmist riigi poolt ning erinevaid kaubandusmeetmeid uute turgude leidmiseks. Ametnike kinnitusel ei vaja plaan kongressi heakskiitu ning raha liiguks ministeeriumi osakonnaks oleva põllumajandustoodete hindu reguleeriva asutuse kaudu.

"See on ajutine lahendus, mis annab president Trumpile ja tema administratsioonile aega pikaaegsete kaubanduslepete sõlmimiseks," selgitas USA põllumajandusminister Sonny Perdue.

Trumpi administratsioon on kehtestanud 34 miljardi dollari ulatuses imporditolle Hiina kaupadele. Hiina on omakorda vastanud samas mahus imporditollidega USA toodetele, sealhulgas põllumajandustoodetele, mis on andnud tagasilööke nendes piirkondades, kus 2016. aasta valimistel ülekaalukalt Trumpi poolt hääletati. Sarnane kaubandusvaidlus on USA-l käimas ka Euroopa Liidu, Kanada ja mitmete teiste riikidega, sest president Trumpi väitel on tal kavas jõuliste meetodite abil sundida kaubanduspartnerid USA suhtes "õiglasemaid" leppeid sõlmima.

Näiteks Hiina puhul on ta ähvardanud, et võib kehtestada imporditolle lausa 500 miljardi dollari ulatuses või isegi kõikide Hiina kaupade suhtes. Peking on alati kinnitanud, et on valmis samal määral vastama.

Trump õigustas teisipäeval oma kaubanduspoliitikat ka Twitteris. "Imporditollid on kõige suurepärasemad! Kas riik, mis on kohelnud USA-d kaubanduses ebaõiglaselt, sõlmib õiglase lepingu või saab löögi imporditollidega. Nii lihtne see ongi - ja kõik räägivad sellest! Pidage meeles, me oleme "hoiupõrsas", mida praegu tühjaks röövitakse. Kõik saab olema suurepärane!"

Presidendi entusiasmi ei jaga paraku paljud tema enda erakonna liikmed, kes on varem olnud vabakaubanduse eestvedajateks. Samuti leiavad mitmed rahvasaadikud, et Trumpi kaubandussõda võib hävitada need edusammud, mille tõi kaasa varem heaks kiidetud maksukärbe.

Vabariiklasest senaator: see on nagu Nõukogude majandus

Kui need vabariiklased olid juba varem väga häiritud sellest, et Trump oli kehtestanud uusi imporditolle USA liitlaste suhtes ning pidanud ka nende hinnangul kahjulikku kaubandussõda Hiinaga, siis teisipäevane teade riiklike toetuste kavandamisest ajas mitmed neist juba marru, kirjutab Politico.

"See hakkab üha rohkem meenutama Nõukogude tüüpi majandust: komissarid hakkavad otsustama, kellele antakse leevendust; administratsiooni komissarid uurimas, kuid nad hakkavad toetusi laiali puistama," kommenteeris senaator Ron Johnson. "Ma olen väga meeleheitel. See on tõsine."

"Maksumaksjatelt nõutakse farmerite arvete kinni maksmist selle asemel, et omada kaubanduspoliitikat, mis päriselt avab ja laiendab turgusid. Selle asja puhul pole midagi sellist, mis peaks kellelegi meeldima," lisas senaator John Tune, kongressi tähtsuselt kolmas vabariiklane.

Esindajatekoja liige Justin Amash aga kommenteeris Trumpi teadet, et "Imporditollid on kõige suurepärasemad" meeldetuletusega, et ka imporditollid on maksud ning et teiste riikide majanduspoliitika ei õigusta kuidagi "Ameerika ebakompetentsust", vahendas Hill.

"Imporditollid on maksud. Ameerika tarbijad on need, kes saavad löögi USA algatatud imporditollide tagajärjel," nentis vabariiklasest rahvasaadik. "Asjaolu, et teised riigid on majanduses viletsad ja kahjustavad oma inimesi imporditollide ja muude protektsionistlike skeemidega, ei õigusta meie enda majanduslikku ebakompetentsust."

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: