Trump ähvardas kehtestada imporditollid kõikidele Hiina toodetele

USA president Donald Trump CNBC-s.
USA president Donald Trump CNBC-s. Autor/allikas: Video stoppkaader/CNBC

Ühendriikide president Donald Trump teatas neljapäeval, et on vajadusel valmis kehtestama imporditollid kõikidele Hiina kaupadele, mille impordi koguväärtus ulatus mullu 505,5 miljardi dollarini.

"Olen valmis minema viiesajani," ütles Trump usutluses CNBC-i saatejuhile Joe Kernenile, viidates sellele, et möödunud aastal eksportis Hiina USA-sse 505,5 miljardi väärtuses kaupasid.

"Ma ei tee seda poliitika pärast, ma teen seda, sest see on meie riigile hea," lisas Trump. "Hiina on meid liiga kaua riisunud."

Pärast nädalaid kestnud viljatuid läbirääkimisi kehtestas USA juulis 25-protsendilise imporditollid 34 miljardi dollari väärtuses Hiina kaupadele, millele Hiina vastas koheselt samas ulatuses imporditollidega, süüdistades seejuures USA-d "ajaloo suurima kaubandussõja alustamises".

Lisaks sellele on Ühendriikidel ülevaatamisel imporditollid veel 16 miljardi väärtuses kaupadele, mis võivad lähiajal ka jõustuda.

Usutluses ütles Trump järjekordselt ka, et Hiina kasutab kaubanduses Ühendriike ära ning imporditolle tuleb kehtestada riiklike huvide kaitsmiseks.

Lisaks suurele väliskaubanduse ülejäägile on USA president Hiinale ette heitnud ka süstemaatilist autoriõiguste rikkumist ning USA ettevõtete tehnoloogiate varastamist.

"Ma ei taha, et nad hirmul oleks. Ma tahan, et neil hästi läheks," ütles Trump Hiina kohta. "Mulle tõesti väga meeldib president Xi [Jinping]. Kuid see on väga ebaaus, mis toimub."

Trump: minust võib saada Putini kõige hullem õudusunenägu

Trump kordas intervjuus ka oma varasemat seisukohta, et Venemaaga hästi läbi saamine oleks USA jaoks suurepärane asi, kuid rõhutas, et kui suhtest asja ei saa, kujuneb temast kolleeg Vladimir Putini jaoks "kõige hullem vaenlane, kes tal on eales olnud".

"Ma oleksin tema kõige hullem õudusunenägu, kuid ma ei usu, et see nii läheb. Ma tegelikult arvan, et meil saab olema hea suhe," selgitas ta.

Trump kritiseeris taas ka oma eelkäijat ning leidis, et president Barack Obama oli Venemaa suhtes "nõrguke". Tema aga olevat olnud Venemaa vastu karmim, kui ükski president juba pikki aastaid. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: