Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pompeo: sanktsioonid jäävad kuni Põhja-Korea lõpliku tuumarelvitustamiseni

{{1531031520000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Põhja-Koreale kehtestatud sanktsioonid jäävad jõusse, kuniks riik on lõplikult tuumarelvitustanud, ütles USA välisminister Mike Pompeo pühapäeval.

"Sanktsioonid jäävad jõusse, kuniks toimub täielik, täies mahus tuvastatud tuumarelvitustamine, millega nõustus Kim Jong-un," lausus Pompeo pärast kõnelusi oma Jaapani ja Lõuna-Korea ametivennaga.

"Kuigi meile annab julgustust nende kõneluste edenemine, siis edenemine iseeneses ei õigusta olemasoleva sanktsiooniderežiimi lõdvendamist," ütles Pompeo.

Ta viibis reedel ja laupäeval Põhja-Koreas, kus üritas teha konkreetsemaks kokkuleppeid, mille juunis sõlmisid Kim ja USA president Donald Trump.

Pompeo sõnul olid kokku kaheksa tundi kestnud arutelud positiivsed, kuid kui Pompeo oli Põhja-Koreast lahkunud, avaldas Pyongyang avalduse, milles mõistis hukka Washingtoni "gängsterilaadse" nõudmise, et Põhja-Korea peab tuumarelvad ära andma kiirelt.

USA välisminister lükkas pühapäeval Pyongyangi väite tagasi. Tema sõnul jätkuvad kõnelused "heas usus".

"Kui need palved olid gängsterilaadsed, siis on maailm gängster, sest ÜRO julgeolekunõukogus langetati üksmeelne otsus sellest, mida tuleb saavutada," lisas ta.

Lisaks rõhutas Pompeo, et Pyongyang on jätkuvalt pühendunud tuumarelvitustamisele. Ta lisas, et kui mõned julgeolekugarantiid võivad olla protsessi käigus laual, siis sanktsioonide leevendamine ei ole.

"Arvestades kogu relvade ja rakettide ulatust, siis on see lai määratlus tuumarelvitustamisest. Põhjakorealased mõistavad seda ja me pole seda vaidlustanud."

"Tuvastamine saab olema ühendatud täieliku tuumarelvitustamisega. See on see, millega nõustusid nii president Trump kui ka esimees Kim," lisas Pompeo.

"Saavad olema asjad, mis leiavad aset teekonna käigus, mis aitavad meil jõuda julgeolekutagatisteni, mida põhjakorealased vajavad."

"Aga majandussanktsioonid on hoopis midagi muud... Maailm saab nägema jätkuvaid USA jõustamistegevusi eelseisvatel päevadel ja nädalatel."

Pompeo kutsus Põhja-Koread järgima Vietnami eeskuju

Pompeo ärgitas pühapäeval Põhja-Korea juhtkonda järgima Vietnami eeskuju vaenu ületamisel Ühendriikidega.

Hanois USA-Vietnami ärifoorumil osalenud Pompeo kutsus Põhja-Korea liidrit Kim Jong-uni kordama Vietnami "imet" majanduskasvust läbi suhete parandamise Ühendriikidega, lubades, et Washington peab endistele vaenlastele antud lubadusi.

Vietnami kogemus alates suhete normaliseerimisest USA-ga 1995. aastal peaks olema Põhja-Korea jaoks tõend, et õitseng ja partnerlus Ühendriikidega on aastakümneid kestnud konfliktide ja pingete järel võimalik, lausus välisminister.

"Me teame, et see on tõeline võimalus, sest me näeme, kuidas Vietnam on seda tähelepanuväärset teed mööda käinud," sõnas Pompeo. "Asjaolu, et me teeme koostööd ja ei sõdi, on tõend sellest, et kui riik otsustab rajada endale parema tuleviku Ühendriikide kõrval, täidame meie Ameerika antud lubadusi." 

Tokyo: Pompeo tõstatas Pyongyangis röövitud jaapanlaste tagastamise

Pompeo tõstatas reedel ja laupäeval Põhja-Koreas toimunud kohtumistel Põhja-Korea röövitud jaapanlaste tagasiandmise Jaapanile, ütlesid Jaapani ametnikud pühapäeval.

Pompeo kohtus pühapäeval Jaapani välisministri Taro Konoga. Kohtumisel andis Pompeo ülevaate Põhja-Koreas arutatust ning ütles, et tõstatas Põhja-Korea tippametnikega ka röövitud jaapanlaste tagastamise Jaapanile, ütlesid Jaapani välisministeeriumi ametnikud.

See on üks peamisi vaidlusi, mis pingestab Jaapani ja Põhja-Korea suhteid.

Pompeo otsus Jaapani mure tõstatada on Tokyole tähtis, sest erinevalt USA-st ja Lõuna-Koreast pole Jaapan Põhja-Koreaga tippkohtumist pidanud ning Tokyo tunneb, et selle mured on Põhja-Koreaga vältavates kõnelustes jäänud tagaplaanile.

Pompeo ja Kono kinnitasid, et USA ja Jaapani koostöö jätkub ning seda koordineeritakse Lõuna-Koreaga, lisasid Jaapani välisministeeriumi ametnikud.

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: