Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mattis: USA pühendumine Lõuna-Korea julgeolekule püsib raudkindel

USA kaitseminister Mattis ja Lõuna-Korea kolleeg Song Young-moo (AFP), USA kaitseminister Mattis ja Hiina president Xi Jinping (SIPA) ja USA ja Lõuna-Korea ühisõppus 2017. aastal (Reuters).
USA kaitseminister Mattis ja Lõuna-Korea kolleeg Song Young-moo (AFP), USA kaitseminister Mattis ja Hiina president Xi Jinping (SIPA) ja USA ja Lõuna-Korea ühisõppus 2017. aastal (Reuters). Autor/allikas: Scanpix

USA kaitseminister James Mattis kinnitas neljapäeval Lõuna-Korea kaitseministrile Song Young-moole, et USA hoiab oma sõdurite arvu Lõuna-Koreas samal tasemel.

Mattis kinnitas Songile, et Ameerika pühendumine Lõuna-Korea julgeolekule püsib raudkindel. Osa sellest pühendumusest on ka "praeguse USA üksuste taseme" hoidmine Korea poolsaarel.

USA-l on Lõuna-Koreas 28 500 sõdurit.

Mattis saabus Lõuna-Koreasse neljapäeva pärastlõunal pärast kahepäevast visiiti Hiinas. Jaapanisse sõidab ta neljapäeva hilisõhtul.

Mõlemal riigil on USA-ga lepingupõhine kaitseliit, kuid Trumpi kiired sammud kõnelustel Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga on neid kõigutanud.

President Donald Trump teatas juunis vahetult pärast kohtumist Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga, et USA peatab läbirääkimiste tõttu Pyongyangiga "provokatiivsed" ühisõppused Lõuna-Korea relvajõududega.

Trumpile ei meeldi õppuste maksumus ning ta võttis omaks Põhja-Korea seisukoha, et need õppused on "provokatiivsed". "Tahan tuua meie sõdurid tagasi koju," lisas ta.

Allikate väitel tuli USA presidendi teade ebameeldiva ja murettekitava üllatusena nii Lõuna-Koreale kui ka selles riigis paiknevatele USA vägedele.

Pyongyangi kõneluste hetkeseis on ebaselge

Põhja-Korea kõneluste hetkeolukord püsib selgusetu. USA poolelt juhib kõnelusi välisminister Mike Pompeo. Seda, mida ta on Trumpiga nõus Kimile loovutama USA sõjalise kohaloleku vallas temalt järeleandmiste saamiseks, hoitakse tiheda saladuskatte all.

Pompeo tundus andvat hiljutises usutluses CNN-ile mõista, et lepet niipea oodata ei ole. Samas nii tema ja teised tippametnikud hiljuti vihjasid, et peatselt valmivad Põhja-Korealt soovitud sammude piirjooned koos tähtaegadega.

Kolmapäeval USA senatis toimunud kuulamisel märkis välisminister Pompeo, et Põhja-Korea on endiselt julgeolekuoht.

Vaatleja: Põhja-Korea jätkab oma peamise tuumakompleksi arendamist

Põhja-Korea jätkab riigi peamise tuumakompleksi Yongbyoni välja arendamist, kuigi pühendus poolsaare tuumarelvitustamisele Singapuris toimunud tippkohtumisel, kirjutas teisipäeval tunnustatud USA veebikülg 38 North.

Tuumarelvastatud Põhja-Korea liider Kim Jong-un lubas Korea poolsaare tuumavabaks muutmise "suunas töötada" juuni algul toimunud tippkohtumisel USA presidendi Donald Trumpiga.

Samas ei määratletud kohtumisel, mida tuumarelvitustamine täpselt tähendab ning mis ajaks peab Põhja-Korea lammutama oma tuumaarsenali.

Trumpi väitel algab protsess ruttu. Eelmisel nädalal ütles ta, et "see saab olema täielik tuumarelvitustamine, mis juba käib".

Samas näitavad hiljutised satelliitpildid, et Põhja-Korea töölised askeldavad Yongbyonis jätkuvalt ning seal ehitatakse, kirjutas 38 North.

"Kommertskanalite satelliitpildid 21. juunist näitavad, et taristu arendustööd... Yongbyoni tuumauuringute keskuses jätkuvad kiires tempos," ütles portaal.

38 North tõi esile "jätkuvad operatsioonid" Põhja-Korea uraani rikastamise jaamas ning mitu uut rajatist. Viimaste seas on inseneritööde maja ning tee ehitiseni, kus on tuumareaktor.

Jätkuvaid tegevusi Yongbyonis "ei tohiks pidada seotuks Põhja-Korea lubadusega tuumarelvitustada", lisas portaal.

Põhja-Korea ametnikelt võidakse "oodata, et nad käituksid nagu midagi poleks muutunud, kuniks Pyongyang saadab neile konkreetsed korraldused", ütles 38 North.

Mattis: kohtumine Hiina kaitseministriga algas avatud dialoogiga

Mattise sõnul algas kohtumine Hiina kaitseministri Wei Fenghega kolmapäeval Pekingis väga avatud dialoogiga.

Mattise sõnul algasid ministrite kõnelused "väga avatud ja ausa dialoogiga". Wei sõnul on Mattise Hiina-visiit oluline strateegilise usalduse ja koostöö suurendamiseks.

Ministrid ei maininud konkreetseid aruteluteemasid, kuid kesksel kohal on ilmselt Põhja-Korea tuumarelvitustamine.

Mattise visiit toimus ajal, mil USA ja Hiina vahel jätkub vastasseis Pekingi sammude pärast vaidlusalusel Lõuna-Hiina merel, kus Hiina ehitab tehissaari ja viib nendele relvi. Samuti ägeneb kahe maailma suurima majandusega riigi vahel kaubandusvaidlus.

Mattis kohtus ja Xiga

Hiina president Xi Jinping ütles kolmapäeval Pekingis USA kaitseministri James Mattisega kohtudes, et riigid peaksid säilitama positiivse suuna sõjalistes suhetes, ehkki Ühendiikidele teeb muret Hiina jõudemonstratsioon India ja Vaikse ookeani piirkonnas.

Mattis lausus omakorda Xile, et soovib kahepoolsetes sõjalistes suhetes tasakaalu ja loodab leida koostöövaldkondi.

"Olen siin, et hoida meie suhted õigel kursil, et nad liiguksid õiges suunas, ja et jagada ideid teie sõjalise juhtkonnaga ning vaadata tulevikku," ütles Mattis.

Kumbki ei viidanud viimase aja pingetele sõjalistes ja majandussuhetes.

Hiljuti tegi aga Mattis Hiinale etteheiteid Lõuna-Hiina vaidlusalustele saartele sõjaväerajatiste ehitamise eest, ja president Donald Trump on vallandanud riikide vahel kaubandussõja.

"Hiina-USA suhted on ühed maailma tähtsamatest kahepoolsetest suhetest," ütles Xi.

"Viimastel aastatel on need sõjavägede vahelised suhted saanud hea hoo ... Ma tahaksin loota, et see jätkub," lisas Hiina president.

Xi: Hiina ei ole ekspansionist, oma territooriumist ei loovuta me tolligi

President Xi kinnitas USA kaitseministrile, et Hiina eesmärk ei ole maailmas kaost tekitada, kuid ta kavatseb kaitsta oma õigust Lõuna-Hiina mere saartele.

"Hiina rahvas peab ehitama tugeva nüüdisaegse sotsialistliku riigi, aga me kinnitame, et see on rahumeelse arengu tee. Me ei lähe ekspansionismi ega kolonialismi teed, me ei too maailma kaost," ütles Xi.

"Oma esiisade territooriumist ei loovuta me aga tolligi," rõhutas Hiina president.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: