USA julgeolekunõunik: Põhja-Korea tuumaprogrammi saaks lõpetada aastaga
Valge Maja rahvusliku julgeoleku nõunik John Bolton ütles pühapäeval CBS-ile antud intervjuus, et tema sõnul saaks Põhja-Korea tuumarelvaprogrammi demonteerida umbes aastaga, kui Pyongyang on langetanud strateegilise otsuse programmist loobuda.
Samas on mitmed tuumarelvastuseksperdid varem öelnud, et Põhja-Korea tuumaprogrammi demonteerimiseks kuluks ka heal juhul rohkem aega. Ning nii NBC ja Washington Post on hiljuti kirjutanud USA enda luureallikatele viidates, et Põhja-Korea jätkab tuumarelva- ja raketiprogrammi endiselt ning aktiivne tegevus seisneb eelkõige programmi varjamisega seotud sammudes, vahendas Reuters.
Julgeolekunõunik Bolton rääkis CBS-i saates "Face the Nation", et Washington on välja töötanud kava, mille abil saaks lõpetada Põhja-Korea massihävitusrelvade programmid - ehk lisaks tuumarelvadele ka keemia- ja biorelvad - lõpetada aasta ajaga, kui sellele eelneb täielik koostöö ja avatus Pyongyangi poolt.
"Kui nad on teinud strateegilise otsuse seda teha ja nad teevad koostööd, siis saame me edasi liikuda väga kiiresti," selgitas ta. "Füüsiliselt saaks me demonteerida suurema osa nende relvastusprogrammidest aastaga."
Bolton lisas, et välisminister Mike Pompeo arutab plaani Põhja-Korea poolega tõenäoliselt juba lähiajal.
Financial Timesi andmetel külastab Pompeo Põhja-Koread juba algaval nädalal, kuigi välisministeeriumi pole seda veel ametlikult kinnitanud. Lõuna-korea meedia aga teatas, et USA diplomaat Sung Kim, kes on ka USA suursaadikuks Singapuris, kohtus pühapäeval Põhja-Korea ametnikega, et Pompeo visiidi detaile arutada.
Juunis Singapuris toimunud president Donald Trumpi ja Kim Jong-uni kohtumise ajal kirjutati alla ühine avaldus, millega lubati liikuda Korea poolsaare tuumarelvavabaks muutmise poole. Samas on kokkuleppe üldsõnalisus palju kriitikat pälvinud ja president Trumpi vastased on märkinud, et USA riigipea lasi end Kimil ära kasutada või et president Trumpi administratsioon vaikib maha seda, et sisuliselt tunnistati Põhja-Koread kui tuumarelva omavat riiki.
Bolton ei soovinud kommenteerida meedias käsitlemist leidnud luureallikaid, mille kohaselt jätkab Pyongyang aktiivselt oma tuumaprogrammi, kuid rõhutas, et USA peab läbirääkimisi teadmises, et Põhja-Korea on varem korduvalt oma lubadused täitmata jätnud.
"Me teame hästi, millised riskid on... et nad kasutavad läbirääkimisi selleks, et võita aega jätkamaks arendustööd tuuma-, keemia- ja biorelvade ning ballististe rakettide programmide arendamiseks," nentis ta.
"Meeskonnas ei ole mingit sinissilmsust," märkis Bolton. "Me oleme täiesti teadlikud, mida põhjakorealased varem on teinud."
Toimetaja: Laur Viirand