Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Luureallikad: Põhja-Korea jätkab ballistiliste rakettide arendamist

Ajaleht Washington Post ja uudisteagentuur Reuters kirjutavad oma allikatele ning USA luure satelliidifotodele viidates, et Põhja-Korea jätkab arendustööd mandritevaheliste ballistiliste rakettide kallal.

Seoses USA presidendi Donald Trumpi ja Põhja-Korea liidri Kim Jong-uni juunikuise kohtumisega räägiti palju Korea poolsaare muutmisest tuumarelvadest vabaks piirkonnaks ning Põhja-Korea tuumadesarmeerimisest. Kui Trump ja Washington on korduvalt kinnitanud, et Põhja-Korea on lubanud oma tuumarelvadeprogrammist loobuda, siis Pyongyang pole kokkulepitu asjus nii konkreetseid avaldusi teinud.

Washington Posti ja Reutersi artiklid viitavad igal juhul juba varasemale trendile, et praktilisi samme oma tuumarelvade ja tuumalõhkepeade kandmiseks vajalike ballistiliste rakettide arendamisel pole Põhja-Korea siiski peatanud.

Samas ei näita uued luureandmed siiski seda, et Põhja-Korea oleks hetkel oma praegust võimekust kuidagi suurendamas, pigem on see lihtsalt märk, et töö moodsate relvasüsteemide kallal jätkub.

Täpsemalt on USA luuresatelliit täheldanud aktiivsust Sanumdongi tehases, kus toodeti teadaolevalt Põhja-Korea esimene kontinentidevaheline ballistiline rakett Hwasong-15, millel oli võimekus jõuda USA mandriosani.

Reutersi allikas tunnistas, et satelliidifotod ja infrapunapildid ei paljasta paraku seda, kuivõrd kaugele tehases toimuv arendustöö on jõudnud.

President Trump teatas peagi pärast Singapuri tippkohtumist, et Põhja-Korea ei kujuta enam tuumaohtu. Seda optimismi pole aga jaganud Pentagoni raportid ja avalikkuse ette jõudnud luurehinnangud. Neid kommenteerides on Trump hiljem selgitanud, et Põhja-Korea tuumadesarmeerimise näol on tegu pikema protsessiga, mis liigub kõigest hoolimata õiges suunas.

USA välisminister Mike Pompeo, kes on olnud peamiseks läbirääkijaks Põhja-Koreaga, ütles möödunud nädalal senati välisasjade komitee kuulamisel, et Põhja-Korea küll jätkab tuumakütuse tootmist tuumadesarmeerimise lubadusest hoolimata, kuid rõhutas, et Trumpi administratsioon teeb siiski Pyongyangiga läbi rääkides edusamme.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: