USA ja Jaapan leppisid kokku ühisõppuste jätkamises

{{1530258480000 | amCalendar}}
Kaitseministrid Itsunori Onodera ja James Mattis Tokyos.
Kaitseministrid Itsunori Onodera ja James Mattis Tokyos. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA kaitseminister Jim Mattis leppis reedel Tokyos oma Jaapani kolleegi Itsunori Onoderaga kohtudes kokku, et kahe riigi ühisõppused jätkuvad.

Mattis ütles kohtumise järel ajakirjanikele, et tema visiit näitab, "kui tähtsaks me peame seda suhet meie kahe riigi relvajõudude vahel".

Mattis lisas, et kuigi USA peab "enneolematuid läbirääkimisi" Põhja-Koreaga, püsib "praegusel dünaamilisel ajal Jaapani ja USA kauaaegne allianss kindlana".

Onodera kutsus varem sel kuul rahvusvahelist kogukonda säilitama sanktsioonid Põhja-Korea suhtes.

Reedel ütles ta, et USA ja Jaapan peavad tegema tööd "kõigi Põhja-Korea massihävitusrelvade lammutamiseks, sealhulgas bio- ja keemiarelvad ning kõigi tegevusraadiustega ballistilised raketid".

Mattise sõnul arutas ta Onoderaga "võimalusi meie alliansi võimekuste suurendamiseks, meie koostöö süvendamiseks ja regionaalse julgeoleku edendamiseks".

Neljapäeval kohtus Mattis Soulis Lõuna-Korea kaitseministri Song Young-mooga, kinnitades, et USA säilitab oma praeguse sõjalise kohaloleku Korea poolsaarel.

USA avas Lõuna-Koreas uue sõjaväebaasi

USA sõjaväelased Lõuna-Koreas avasid reedel uue peakorteri, mis on nende sõnul suurim Ühendriikide sõjaväebaas välisriigis.

Vaid mõne nädala eest oli president Donald Trump öelnud, et tahab sõdurid koju tuua.

USA ja Lõuna-Korea lõid 1953. aastal sõjalise liidu ja aastakümneid on USA Korea vägede (USFK) peakorter olnud keset Souli Yongsanis.

Juba 1990. aastal lepiti kokku viia peakorter pealinnast 60 kilomeetrit idas Pyeongtaekis asuvasse Camp Humphreysi baasi.

Projekt takerdus kohalike elanike vastuseisu, rahaprobleemide ja ulatuslike ehitustööde tõttu.

Esimene üksus viidi Camp Humphreyse baasi üle 2013. aastal.

Reedel kolis lõplikult ka USFK peakorter ning USA juhitav ÜRO väejuhatus, mille lipu all võitlesid liitlased Korea sõjas.

USA on viinud Lõuna-Koreasse kaitseks Põhja-Korea vastu 28 500 sõdurit.

Viimaste kuude sündmused annavad lootust, et Põhja-Koreast lähtuvale tuuma- ja raketiohule leitakse lahendus. 12. juunil kohtus Trump Singapuris Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga.

Pärast kohtumist teatas ta, et peatab ühised sõjaväeõppused Lõuna-Koreaga ja lisas: "Ma tahan meie sõdurid koju tuua."

Trump nõuab, et Soul maksaks USA sõjalise kohaloleku eest rohkem. Läbirääkimised selle üle jätkuvad.

USFK komandör Vincent Brooks ütles reedel uue peakorteri avatseremoonial, et Soul panustas 90 protsenti Camp Humphreysele kulunud 10,8 miljardist dollarist ja "me usume, et see on suurim USA välismaine baas".

Brooks kinnitas, et 90 protsendiga kuludest "jääb USA sajaprotsendiliselt teiega".

Camp Humphreys laiub 14,7 ruutkilomeetril, baasis on kokku 513 hoonet, seal hulgas koolid, poed ja pangad. Aastaks 2022 peaks seal elama 43 000 inimest, lisaks sõduritele ka nende perekonnad.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: