Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

EL-i rahandusjuht sarjas G20 kohtumisel USA presidenti

Euroopa Liidu rahandusvolinik Pierre Moscovici G20 pressikonverentsil (keskel).
Euroopa Liidu rahandusvolinik Pierre Moscovici G20 pressikonverentsil (keskel). Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Euroopa Liidu rahandusjuht Pierre Moscovici sarjas pühapäeval USA presidenti Donald Trumpi, kuid kutsus kaubandustüli mõlemaid osapooli üles tegutsema liitlastena.

Trump vihastas oma Euroopa liitlasi imporditariifidega terasele ja alumiiniumile. Eelkõige võttis USA kaubanduspiirangutega sihikule Hiina.

Viidates Trumpi hinnangule, kes iseloomustas EL-i koos Hiina ja Venemaaga kaubandusküsimustes vaenlastena, märkis Euroopa Komisjoni majandusvolinik Moscovici, et EL soovib ehitada sildu.

"Ma rõhutasin korduvalt oma siinsetel kohtumistel, et EL ei ole päris kindlasti kaubanduse suure ebatasakaalu autor," lausus Moscovici ajakirjanikele G20 kohtumise ajal Buenos Aireses.

Laupäeval oli USA rahandusminister Steven Mnuchin foorumil rääkinud soovist tasakaalustada riigi kaubandussuhted Hiina ja EL-iga, kutsudes mõlemaid üles austama "vaba, õiglast ja vastastikust kaubandust".

"Me usume, et meie ründamine on kindlasti kohatu .... ning me peame tegutsema USA-ga liitlastena -- mitte vaenlaste, vaid liitlastena," lausus Moscovici.

"Need kohtumised leiavad aset muutuvas rahvusvahelises kontekstis," märkis ta. "Mitmepoolne süsteem, mille keskmeks on G20, on märkimisväärse surve all, kaubanduspinged on kõrged ja ähvardavad eskaleeruda veelgi. Kõik see muudab majandusväljavaate ebakindlaks."

"Me peame säilitama külma pea," lisas ta.

Trumpi protektsionistlik poliitika sattus kõigi 20 suurima majandusega riigi kohtumisel osalenud rahandusministri ja keskpankuri kriitika alla.

Prantsuse rahandusminister Bruno Le Maire ärgitas laupäeval Trumpi "tulema mõistusele".

"Juba jõustatud protektsionistlike meetmete mõju on seni õnneks olnud piiratud, kuid eskalatsiooni risk on olemas," lausus Moscovici.

Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) prognoosib, et halvima stsenaariumi korral võib maailma SKT väheneda 2020. aastal 430 miljardi dollari ehk poole protsendipunkti võrra. Seda juhul, kui kõik ähvardused ja vastumeetmed ellu viiakse.

IMF juht Christine Lagarde hoiatas kolmapäeval, et USA majandus on kaubanduskonfliktide suhtes eriti haavatav, sest vastumeetmed tabavad nii suurt osa selle üleilmsest kaubavahetusest.

G20 rõhutas Argentinas toimunud kahepäevase kohtumise lõppkommünikees vajadust hoogustada dialoogi, et leevendada riske ja suurendada usaldust. Kohtumist domineerisid hirmud seoses eskaleeruva globaalse kaubanduskonfliktiga.

Avalduses ei mainitud Ühendriike, mis on paljude kaubandusvaidluste keskmes, kuid märtsis vältis G20 seda teemat sootuks.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: