Mnuchin kutsus Hiinat ja EL-i kaubandustariifide osas järeleandmistele

USA rahandusminister Steven Mnuchin.
USA rahandusminister Steven Mnuchin. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

USA rahandusminister Steven Mnuchin ütles laupäeval, et kavatseb survestada G20 rahandusministrite kohtumisel Argentinas Hiinat ja Euroopa Liitu nõustuma senisest "rohkem tasakaalus" kaubandussuhetega.

Mnuchin saabus Buenos Airesesse nädala lõpus, mille jooksul on Ühendriikide president Donald Trump karmistanud retoorikat tähtsamate kaubanduspartnerite aadressil.

Trump kirjeldas Hiinat, EL-i ja Venemaad kaubanduse alal "vaenlastena" ja ähvardas kehtestada tariifid kogu Hiina 500 miljardi dollarini aastas küündivale ekspordile USA-sse.

"See on kahtlemata realistlik võimalus ja ma ei minimeeriks seda. Me oleme oma eesmärgid selgelt välja öelnud," sõnas Mnuchin ajakirjanikele enne kahepäevast G20 ministrite ja keskpangajuhtide kohtumist.

Rahandusministri sõnul soovivad Ühendriigid "tasakaalustatumaid kaubandussuhteid, mis tähendab, et meie saaksime müüa rohkem kaupu Hiinasse".

2017. aastal oli Ühendriikide kaubanduspuudujääk Hiinaga peaaegu 376 miljardit dollarit.

"Kuigi eesmärk on vähendada kaubanduspuudujääki, on meie soov teha seda nende turu avamise teel, et me saaksime võistelda õiglaselt ja suurendada oma eksporti," ütles Mnuchin.

Ta nimetas seda mõlema riigi jaoks "tohutuks võimaluseks".

"Hiinal on suur ja kasvav elanikkond, mis tarbib rohkem kaupu ja millele meeldivad Ameerika kaubad," sõnas rahandusminister, viidates energeetikale, põllumajandusele ning tehnoloogiale kui valdkondadele, milles USA võiks oma kohalolekut Hiina turul suurendada.

EL peab Mnuchini sõnul tegema arvestatavaid järeleandmisi, et kahe läänemaailma suurima majandusjõu vahel saaks sündida vabakaubandusleping.

"Minu sõnum on küllaltki selge ja see on sama, mille president edastas G7 tippkohtumisel: kui Euroopa usub vabakaubandusse, oleme valmis allkirjastama vabakaubanduslepingu ilma tariifide, tollitõkete ja subsiidiumiteta. See peab sisaldama kõiki kolme," ütles USA rahandusminister.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker külastab 25. juulil Valget Maja eesmärgiga veenda Trumpi loobuma imporditariifidest EL-i terasele ja alumiiniumile ning vältima imporditollide kehtestamist ühenduses valmistatud autodele.

Euroopa Komisjon teatas, et Juncker ja Trump keskenduvad transatlantiliste kaubandussuhete parendamisele ning tugevama majanduspartnerluse loomisele ning arutusele tulevad ka välispoliitika, terrorismivastane võitlus ja energiajulgeolek.

EL kehtestas juunis nädalal ikoonilistele USA toodetele, nagu burboon, teksad ja mootorrattad. See oli Euroopa vastus Trumpi otsusele jõustada imporditariifid Euroopa alumiiniumile ja terasele.

Trump vastas ähvardusega kehtestada 20-protsendine tariif EL-ist imporditud autodele.

Toimetaja: Marek Kuul

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: