Herkel kirjas erakonnakaaslastele: probleemid on kuhjunud pika aja vältel

Vabaerakonna esimees Andres Herkel saatid teisipäeval erakonnakaaslastele kirja, kus teatas, et erakonnal on rahalisi ja muid probleeme, kuid valimisteks on plaanid olemas.

"Mure erakonna reitingu pärast ja kirjas toodud kriitikateemad on suurel määral õiged, nende probleemide lahendamiseks meie 13. augustil toimunud mitteformaalne koosolek oligi kokku kutsutud," kirjutas Herkel.

Herkeli kiri oli vastuseks Vabaerakonna Pärnu piirkonna juhi Heli Künnapase kriitilisele kirjale. Künnapas ei soovinud kirja ajakirjandusele edastada.

"Paljud probleemid on kuhjunud pika aja vältel, mis aga ei vabasta praegust esimeest ja juhatust vastutusest olukorra pärast. Vabaerakond on Eesti poliitilisel unikaalne nähtus, meie arengulugu väärib analüüsi, sealhulgas vead," tõdes Herkel.

Herkel tunnistas, et ülekulusid on olnud, kuid Vabaerakond on endiselt erakond, mis saab igapäevases tegevuses hakkama poolega riigilt saadavast summast ning on ainsana olnud võimeline säästma. "Tegevjuht Alar Mutli on asunud küsitava sisuga kulusid kokku tõmbama, et meil oleks rohkem vahendeid valimisteks. Eelarve on konservatiivne," lubas Herkel.

Kampaaniaks valmistumine on Herkeli sõnul teema, mida vabaerakond peab eeloleval esinduskogul ja suvepäevadel, samuti kohtumistel piirkondadega jälle ja jälle käsitlema. "Väide, et "plaani ei ole" ei pea paika, nagu ei pea paika ka see, et saab olla plaan, mis näeb ette kõiki uusi ja ootamatuid arenguid kuni valimisteni," teatas Herkel erakonnakaaslastele.

Ta nentis, et ühel kampaaniakoosolekul kerkis tõepoolest täpsema meediaplaani küsimus kampaania viimastel kuudel ja sellega tegevjuhi eestvõttel tegeletakse, võetakse hinnapakkumisi jne.

"Ka see ühest arutelust võetud infokatke ei tähenda, et "plaani ikka veel pole". Esinduskogu ja suvepäevad võimaldavad praegust seisu tutvustada ning läbi arutada ka ühe peamise küsimuse – milline on konkreetsete valimisringkondade vastutusala ning mis on see, mida erakond tagab kampaaniaks "keskelt". Nende küsimuste lahendamiseks toimuvad tegevjuhi eestvõttel kohtumised ringkondade kaupa," kirjutas Herkel oma pöördumises.

Praegu on Vabaerakonnal Herkeli sõnul värskelt vastu võetud programm ja hulk ettevalmistatud teemapaberid, mis aitavad meil liikuda veel mõtestatuma valimisprogrammi suunas. "Põhisõnumeid on arutatud korduvalt ja korduvalt, viimati esinduskogu infopäeval."

Herkel ütles, et Vabaerakonna üks peasõnum "lihtne riik ja rohkem vabadust" peegeldub ka suvise telgikampaania ideid. "Kuid need "poliitilise dieedi retseptid" peavad oluliselt laienema riigi kulutuste kokkuhoiule, bürokraatia vähendamisele, e-riigi võimaluste laiendamisele jne."

Sel juhul on Herkeli hinnangul Vabaerakonnal eeldusi kasutada rohkem raha ka sotsiaalkaitseks, tervishoiuks, lastele, et tugevdada rahvastikupoliitika meetmeid jne. "Haakume kindlasti vanemaealiste hoolduse teemaga, kuid nii, et hooldekodu koht eeldab nii pensioni kui kindlustuse panustamist. Meie lubadustel on kate. "

Demokraatia laiendamine ja korruptsiooni tutistamine on Herkeli sõnul jätkuvalt Vabaerakonna teemad, ma ei lähe detailidesse. "Meie metsade raiemahud on liiga suured, juurdekasv peab ületama iga-aastase raide. Ja lõpuks: regionaalpoliitika, kogu Eesti võimalikult ühtlane areng. Jätkusuutlikud tingimused väiketootjatele."

Ta lisas: "Kindlasti on meil veel palju-palju ideid, mis mahuvad kampaaniaraami sisse. Ees on palju vaidlemist, täpsustamist, mõne konkreetse meetme läbiarvutamist jne. Aga kindlasti ei ole õige see, et meil sõnumeid pole või fookus puudub."

vabaerakond lähtub Herkeli teatel põhimõttest, et kõik initsiatiivid on oodatud, kõik küsimused teretulnud. "Vabaerakonnas austatakse erinevaid vaateid ja nende esitamist ei pea keegi pelgama või häbenema. Samasse kultuuri peaks kuuluma ka see, et me pakume üksteisele lahendusi, mitte loobumisi, ultimaatumeid või solvumisi. Kus viga näed laita, seal tule ja aita – ütleme seda üksteisele ja ütleme iseendale!".

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: