Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Yana Toom: küll me veel näeme sisepoliitilisi ülejooksikuid

Yana Toom ja Aivar Riisalu
Yana Toom ja Aivar Riisalu Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Kuna EKRE-l on hea reiting, aga lühike pink, võib teistest erakondadest sinna ülejooksikuid enne valimisi veelgi tulla, leiab Euroopa Parlamendi saadik Yana Toom.

Kas Eesti võib parlamendivalimiste eel jõuda vähemusvalitsuseni? "See võimalus on olemas," ei välista Keskerakonna juhatuse liige, Euroopa Parlamendi saadik Yana Toom.

Peeter Ernitsa lahkumine Keskerakonnast ja riigikogu keskfraktsioonist jättis koalitsioonile parlamendis 51 kohta, mis on täpselt piiripealne arv. Üks koht vähem tähendaks valitsuse ilmajäämist parlamendienamusest.

"Praegu käib lehmakauplemine kõigis erakondades ja küll me veel näeme ülejooksikuid, kuid nad ei pea olema ilmtingimata Keskerakonnast. Aga koalitsioonierakondadest võib neid veel tulla – inimesed vaatavad, et EKRE-l on hea reiting ja lühike pink, neil pole valimisteks piirkondade esinumbreid. Ja kui kellelegi minnakse esinumbri kohta pakkuma, võib ta sellele liimile minna," ütles Toom.

Samas väitis ta enesekindlalt: "[Peaministril] Jüri Ratasel on raske, aga ta saab hakkama ja valitsus saab hakkama."

Peeter Ernitsa ülehüppamisse Keskerakonnast EKRE-sse suhtus Toom rahulikult.

"Eks seda oli õhust aimata ja tema meelsus on teada. Aga äärmiselt ebaviisakas, et fraktsioonikaaslased said Ernitsa sammust teada meedia kaudu, nii korralik inimene ei tee. Üldiselt aga vaatas ta reitinguid ja siis vaatas, et see [EKRE] ongi tema vaimne kodu," rääkis ta.

"Kui keegi läheb EKRE-sse, siis mina nutma ei hakka, sest nende retoorika on mulle täiesti vastuvõtmatu, viimati imeline etnilise profileerimise idee ja jutt, et kohalikud venelased on Kremli tekitatud vähkkasvaja. Kui nad oma sõnu ei söö ja sellisest jutust ei loobu, ei saa ka mingit koostööd nendega olla," väitis Toom.

Toom kinnitas, et kandideerib järgmise aasta märtsis riigikogu valimistel, ent väitis, et pole otsustanud, kas lahkub seejärel Brüsselist, kuna ei ole selgeltnägija ega tea, kuidas jagunevad Eestis koalitsiooni ja opositsiooni uued jõujooned.

"Riigikogu lihtliikmeks ma ei tule. See ei paku mulle huvi," ütles Toom.

Kas ta oleks huvitatud ministri ametikohast? "Jaa, ikka," oli kiire vastus.

Aga mitte haridusministriks, sest: "Kui Keskerakonnal on haridusministri portfell, siis meil juba on hea ja tugev haridusminister, kes ei ole Yana Toom."

Toom soovib kandideerida ka Euroopa Parlamendi valimistel mais 2019. "Siin on väga põnev, päriselt. Huvitav töö. Homme näiteks on autoriõiguste direktiivi hääletamine, asi, mis mõjutab meie elu kõige otsesemalt," rääkis Yana Toom.

Eelmistel Euroopa Parlamendi valimistel sai Toom 25 251 häält ja eelmistel riigikogu valimistel Ida-Virumaal kandideerides 11 574 häält.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: