Märtsis saab Indrek Tarand teada enda sisepoliitilise väärtuse ({{commentsTotal}})

Indrek Tarand
Indrek Tarand Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Sotside riigikogu valimiskampaaniaga ühinenud Euroopa Parlamendi saadik Indrek Tarand ei ole kunagi riigikokku kandideerinud. Euroopa Parlamenti pääses ta kahel korral olles kõigi erakondade vastu, nüüd on aga ise erakonnapoliitika osa. "See kindlasti muudab asja," tunnistab ta.

Tarand nõustub, et järgmise aasta 3. märtsi hilisõhtul, kui riigikogu valimistulemus selge, on teada ka tema sisepoliitiline väärtus. Muidugi ei ole see 2014. aasta Euroopa Parlamendi valimiste 43 369 häält ja ammugi mitte 102 460 häält, tema viis aastat varasem häältesaak. Riigikogu eelmistel valimistel jagasid erakonnad Pärnumaal – kus Indrek Tarand hakkab nüüd juhtima sotside valimisnimekirja – üldse 39 459 valija hääled.

"Ma saan selle [enda väärtuse] teada. Ma saan ühtlasi teada, mis kodus toimub. Pean Eestisse uuesti sisse elama. Väga hea," ütles Tarand. 

Pärnumaa valijatele laiem assortiment

EKRE nimekirja Pärnumaal juhib nende parteijuht Mart Helme, kunagine Eesti esidiplomaat Moskvas. "Tarand ei tee enam Tarandit," ennustab ta põrumist oma eksülemusele, välisministeeriumi endisele kantslerile. "Ma olen päris veendunud, et Tarand ei tee seal mingisugust super-tulemust."

Helme sõnad kõlasid ERR-is pärast seda, kui Tarand oli EKRE-le sõnakinda visanud. Nimelt ütles ta 7. septembril, avalikustades enda tuleku Eesti sisepoliitikasse, et on sotsidega "täiesti ühel meelel selles, et Euroopa on meie kodu ning kõigile, kes tahavad meie kodu kahjustada, tuleb julgelt vastu seista".

Mart Helme, Indrek Tarand, lisaks majandus- ja kommunikatsiooniminister Kadri Simson Keskerakonnast ning Pärnu endised maavanemad Toomas Kivimägi Reformierakonnast ja Andres Metsoja Isamaast on Pärnumaa häältemagnetid.

"Tõsised konkurendid," möönab Tarand. "Valimiste mõte ongi, et kodanikud saavad laiema assortimendi [ehk valiku] vahel valida ja midagi ei ole ette ära otsustatud."

Valimivõitlus tuleb tema sõnul põnev ja huvitav, loodetavasti suhteliselt tsiviliseeritud.

Sotsid veensid Tarandit kandideerima Pärnus, sest neil ei olnud seal tugevaid kandidaate. Ta ise nimetab Pärnumaad keeruliseks kohaks. Ja mitte ainult seda. "Olen Eestist juba peaaegu kümme aastat eemal olnud, ei ole lihtne tulla ja hakata siin sisemaiselt sekeldama," tõdeb ta.

Laiemalt valimistele vaadates loodab Tarand, et ei oleks sohitegemise maiguga üritusi, ebaausaid reklaamitrikke. "Et kulutame hästi palju raha, siis saame võimu. Õnneks on suurematel parteidel praegu võlad ja raha neil eriti pole," nendib ta.

Valimiste võitja saab õiguse teha valitsus

Vähem kui poole aasta pärast toimuvad riigikogu valimised erinevad oluliselt eelmistest. Valimistel 2011 või 2015 oli selge, et ükskõik, kas võidab Kesk- või Reformierakond, siis Edgar Savisaare Keskerakond valitsust ei tee ja ka koalitsiooni teda ei kutsuta.

Nüüd, Eestit ligi kaks aastat juhtinud Jüri Ratase Keskerakonna puhul seda klauslit ei ole. Kui nemad võidavad valimise, siis nemad ka valitsuse teevad nagu Reformierakonnal oleks samasugune võimalus nende võidu korral.

"Seekord on nii, et kes saab riigikogus kõige rohkem kohti, selle erakonna esimehele teeb president ettepaneku valitsus moodustada," mõistab muutunud olukorda ka Indrek Tarand. "Enam ei ole nii, et president peab enne konsultatsioone ja ütleb: sina tulid küll teiseks või kolmandaks, aga pane ikka valitsus kokku, sest niipidi tuleb koalitsioon."

Riigikogus kõigile võrdne palk

Kui Indrek Tarand osutub valituks riigikogusse, siis ta lahkubki Euroopa Parlamendist ja läheb Toompeale tööle. "Vältimatult," täpsustab ta, "ei ole teisipidi mõtlemist."

Üks mõte talt meie rahvusparlamendi töökorralduse kohta. Nimelt peaksid kõik riigikogu liikmed, ka komisjonide ja fraktsioonide esimehed või aseesimehed saama võrdselt palka, nagu on Euroopa Parlamendis. Seal on saadikutel – sõltumata nende positsioonist – ühesugune sissetulek, kuid näiteks komisjonide esimehed või fraktsioonide juhid kasutavad tulenevalt nende positsioonist avalikkuse ja meedia suuremat tähelepanu. See muudab need kohad poliitikutele ihaldusväärseks.

"Koosoleku juhatamist loetakse täiskasvanud poliitiku elementaaroskuseks, mille eest eraldi ei maksta," ironiseerib Indrek Tarand.

Valimiskampaania teemad

Mart Helme nimetas ERR-ile Pärnumaad puudutavate parlamendivalimiste teemadena Pärnu linna kolmandat silda, Via Baltica neljarealist Tallinna-Pärnu-Ikla maanteed, Pärnu sadama kaasajastamist, lennuvälja ja kergetööstuse rajamist. Samad küsimused kõlasid ka viimaste kohalike valimiste debattides.

Indrek Tarand näeb, et riigikogu valimiste teemade seas võiks olla lisaks meie haridusele, sotsiaalprobleemidele, keskmisele palgale ja pensionile ka Euroopa.

"Võiksime Eestis võtta seisukoha, kas soovime Euroopa Liidus täievereliselt jätkata või soovime teistsugust mudelit, mis meid Euroopa Liidust pigem eemale viib. Ka Euroopa Parlamendi valimistel on seekord küsimus: kas tahame olla koos Portugali, Hispaania, Saksa- ja Prantsusmaaga ning kui tahame, siis kas Marine Le Peni mudelis või Emmanuel Macroni mudelis," ütleb Tarand ja lisab siis: "Euroopa vastasusel on oma hind."

Aga Tallinna-Tartu ja Tallinna-Pärnu maanteed tuleb ka tema arvates laiemaks ehitada, kasvõi 2+1 teelõike lisades. "See ei saa nii kallis olla, et me ise ei jõua teha. Selleks ei pea laenu võtma," arvab ta.

Kas Tarand ka kolmandat korda Euroopa Parlamendi valimistel kandideerib, seda pole ta veel otsustanud. "Eks esmalt peab vaatama, kuidas riigikogu valimistel läheb," ilmutab ta eba-tarandlikku vaoshoitust.

Toimetaja: Urmet KookHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: