Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Itaalia paremäärmuslased mõistsid Venemaa-vastased sammud hukka

Itaalia poliitik Matteo Salvini.
Itaalia poliitik Matteo Salvini. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Itaalia paremäärmusliku erakonna Liiga juht Matteo Salvini kritiseeris esmaspäeval lääneriike Venemaa diplomaatide välja saatmise eest.

Salvini pürgib praegu Itaalia järgmiseks peaministriks, sest tema erakond saavutas nelja parempoolset erakonda ühendavas koalitsioonis kõige rohkem hääli 4. märtsil toimunud valimistel ning koalitsioonil on suur võimalus asuda liitlaste leidmise korral järgmist valitsust kokku panema, vahendas Reuters.

"Venemaa-vastase boikotiga, sanktsioonide uuendamisega ja diplomaatide väljasaatmisega ei lahendata probleeme, vaud muudetakse olukorda hullemaks," kommenteeris Salvini Twitteris teateid, et paljud lääneriigid saadavad vastuseks Salisbury keemirarünnakule välja Vene diplomaate. Itaalia, mida juhib hetkel veel eelmine, vasaktsentristlik valitsus, on teatanud kahe Vene diplomaadi väljasaatmisest.

Teine parempoolsesse koalitsiooni kuuluv erakond, samuti paremäärmuslik Itaalia Vennad, mõistis samuti Venemaa.vastased sammud hukka. "See on vastuvõetamatu, et kohusetäitjast valitsus on saatnud välja kaks Venemaa saatkonna töötajat," teatas parteijuht Giorgia Meloni, kelle arvates on praegune Itaalia valitsus "teiste riikide teener".

"Õnneks pole nad enam peagi olukorras, kus nad saavad Itaalia riiklikke huvisid kahjustada," lisas Meloni.

Kuigi Itaalia on olnud Euroopa Liidus üks Venemaa suhtes leebemat poliitikat toetavatest riikidest, jääb Itaalia protestiparteidele sellest väheks ning nad on korduvalt nõudnud veelgi paremaid suhteid ning avaldanud ka häälekalt kiitust president Vladimir Putini poliitikale. Salvinit on kohalikus meedias nimetatud isegi "Putini meheks Itaalias".

Venemaa suhtes positiivseid avaldusi on teinud ka konkureeriv võimulepürgija ehk pigem vasakpoolsema taustaga protestipartei Viie Tähe Liikumine.

Kõige ohtlikumaks arenguks peavad paljud eksperdid seda, et Liiga ja tema liitlased ühendavad uut valitsust moodustades jõud Viie Tähe Liikumisega. Kahe euroskeptilise ja Moskva-sõbraliku partei koalitsioon võib aga kaasa tuua nii majandusliku ebastabiilsuse Euroopas kui ka Kremli mõjuvõimu kasvu nii Euroopa Liidus kui ka NATO-s.

Sellele arengule viitasid nii kompromiss parlamendi spiikrite valimistel kui ka mõlema partei juhi hiljutised avaldused, mille kohaselt ollakse valmis teineteisega võimaliku koalitsiooni asjus läbi rääkima.

Samas on (M5S) ja Liiga edasise koostöö ees ka olulisi takistusi. Esiteks küsimus, kellest saab peaminister, sest nii (M5S) kui ka Liiga on veendunud, et peaminister peaks tulema just nende ridadest.

Ning kui mõlemat protestiparteid liidab vähemal või rohkemal määral vimm Euroopa Liidu vastu ja positiivne suhtumine Venemaa poliitikasse, siis majanduslikes ja eriti regionaalpoliitikat puudutavates küsimustes on neil ohtralt erimeelsusi. Parempoolset majanduspoliitikat toetava Forza Italia jaoks poleks koalitsioon Viie Tähe Liikumisega kindlasti meelepärane, samuti parempoolsesse koalitsiooni kuuluv Itaalia Vennad aga jõudis juba teatada, et nad ei usalda üldse Viie Tähe Liikumist.

Spiikrite valimine oli igal juhul eelduseks, et parlamendis saaks asuda erinevaid koalitsioonikõnelusi pidama. President Sergio Mattarella eestvedamisel algavad läbirääkimised peaksid seega algama aprilli esimeses pooles.

Austria, kus paremäärmusliku taustaga Vabaduspartei (FPÖ) kuulub koalitsiooni, teatas esmaspäeval esimese Euroopa Liidu liikmena avalikult, et neil ei ole kavas Venemaa diplomaate välja saata.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: