ERM-ist tühjaks jäänud hooned pole püsivat uut kasutust leidnud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Foto 2015. aasta sügisest, mil ERM veel Veski tänaval töötas. Autor/allikas: ERM

Pärast Eesti Rahva Muusemi Raadile kolimist pole endiselt suudetud otsustada kummagi endise muuseumihoone tulevikku: Kuperjanovi tänava hoone seisab tühjana, Veski tänava hoonele otsib RKAS pikaajalist üürilist.

ERM-i endises peahoones Veski tänaval tehakse parasjagu remonti, et anda majale ajutine ülesanne. Nimelt vajab riigikohus kuni 2020. aasta alguseni asenduspinda, sest nende kodumajas Toomemäel läheb käima suurem renoveerimine.

Aga juba enne, kui ERM Raadile kolis, käis Veski tänava hoonet vaatamas Tartu ringkonnakohus.

Väidetavalt on Tartu kohtuhoone Kalevi tänaval väga kitsas ning ringkonnakohus tahaks majast välja kolida. Kolimine oleks aga väga kallis.

Kui praegu Veski tänaval tehtav ajutine remont maksab ligi 140 000 eurot, siis korraliku renoveerimise hinnaks arvati läinud aastal 4,5 miljonit.

Ehitushinnad kasvavad kiiresti ja sestap palus justiitsministeerium tuleva aasta riigieelarvest juba 5,4 miljonit eurot. Rahast jäädi aga ilma.

Ehkki ükski teine riigiasutus Veski tänava hoonesse ei kipu, plaanib RKAS maja ikkagi alles hoida. Tasapisi otsitakse sellele üürilist ja juba on huvi tundnud Tartu Luterlik Peetri kool.

RKAS-i hinnangul peaks hoonet enne koolile kasutada andmist remontima oluliselt vähema raha eest. Midagi otsustatud veel pole, kuid tänu riigikohtule ei seisa Veski tänava hoone järgmised kaks talve tühjana.

Hoopis teine lugu on ERM-i endise Kuperjanovi tänava näitusehoonega. Seda püüdis RKAS maha müüa, aga tulutult. Õigemini pakkus Tartu linn hoone eest pool miljonit eurot, korporatsioon Sakala 110 000 eurot rohkem.

Müügitehing jäi aga katki, sest Tartu rõhus avalikule huvile ja soovile teha hoonesse seltsimaja. Toonane riigihaldusminister Mihhail Korb võttis otsustamise enda kätte, aga jättis otsustamata. Viimati ütles tänane riigihaldusminister Janek Mäggi, et korporatsioon ja linn peaksid omavahel kokkuleppele jõudma.

Tartu abilinnapea Monica Rand peab kompromissi ebatõenäoliseks. "Sakala on öelnud küll, et ta on nõus seda hoonet Tartu linnale rentima, aga kindlasti sellele teele me ei asu, et hakata rendihindades ja rendiküsimustes läbi rääkima. Tartu linnal on ikkagi kindel soov see hoone omandada."

Monica Rand ütles, et Kuperjanovi tänava hoone renoveerimiseks on linn valmis kulutama ligi kolm ja pool miljonit eurot. Kusjuures igasugused investeeringud senisesse pensionäride seltsimajja Staadioni tänaval on linn lõpetanud ja maja laguneb. RKAS tahaks aga hoone uuesti enampakkumisele panna.

Janek Mäggi ei osanud öelda, millal võiks osapooli rahuldava lahenduseni jõuda.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: ERR-i raadiouudised

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: