"Olukorrast riigis": Keskerakond tahab oma piiripraktika ideega EKRE hääli

"Olukorrast riigis" Autor/allikas: Kairit Leibold, ERR

Ajakirjanikud Andrus Karnau ja Ahto Lobjakas arutlesid Raadio 2 saates "Olukorrast riigis" Aivar Riisalu välja käidud ajateenijate piiripraktikale saatmise idee üle ja leidsid, et Keskerakond üritas sellega seda teemat EKRE-lt ära võtta.

"Mulle tundub, et Riisalu kasutati natukene ära. Keskerakond flirtis teemaga, mis on väga oluline EKRE-le ja see on osa laiemast strateegiast. Keskerakond on korduvalt üritanud EKRE territooriumi üle võtta. Asjad, mis tunduvad EKRE-le olevat populaarsed, neid üritab Keskerakond endale saada. Riisalu oli siin selline katsetuspart," ütles Ahto Lobjakas.

Andrus Karnau lisas, et politseiameti ja piirivalveameti ühendamist ei ole siiani edukalt lõpuni viidud ja see on uude ametisse jätnud vimma, mis kaduda ei taha. "See ühtekuuluvustunne, mis piirivalvuritel omal ajal oli, on väga tugev ja sellega, et iseseisvat ametit enam ei ole, ei taheta leppida. PPA praegused juhid ei ole suutnud seda klaarida," lausus Karnau.

Karnau sõnul kasutab seda vimma ära EKRE. "Selle vimma peal sõidab EKRE, minu meelest on neil isegi üks endine piirivalvur riigikogu," ütles ta. "See on populaarne teema, kus on hääled peidus," märkis Karnau.

Lobjakas lisas omaltpoolt: "Ma saan aru, et tal on poliitiline sümboolsus olemas, Eesti piiri tuleb kaitsta ja kaitsta niimoodi, et on kaitstud. Aga kas ja kuidas seda teha? Meil on suuremaid probleeme hetkel kui sõjaväe saatmine piirile, see ei ole mingi lahendus," ütles Lobjakas.

"Samas on Riisalu jutus iva olemas. Eesti riik peab olema valmis kriisiolukordadeks, kus on võib-olla vaja teatud osi piirist mehitada viisil, mida me täna ei suuda. Kui seda võimekust ei ole, siis tuleb küsida miks. Muidugi ma ei arva, et selle nimel oleks mõtet Jüri Luik lahti lasta ja Aivar Riisalust teha kaitseminister. See on päris mitu sammu liiga kaugele, aga sellel teemal mõistliku debati pidamine peaks olema võimalik," lausus Lobjakas.

Karnau lisas juurde asjaolu, et idapiiri väljaehitamine ei taha kuidagi edeneda.

Nädala alguses tuli uudis, et Keskerakonna valimisprogrammi riigikaitse peatükki koostav Aivar Riisalu tegi ettepaneku sõjaväepolitsei õppesuunal ajateenijate piiripraktikale saatmise kohta. Ettepanek tõi kaasa suure kriitikalaviini erinevate ministrite ja julgeolekuekspertide poolt.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: