Luik: ajateenijate piiri valvama saatmine tekitaks segadust käsuliinis

Jüri Luik
Jüri Luik Autor/allikas: Jürgen Randma/riigikantselei

Kaitseminister Jüri Luik (Isamaa) ütles, et ei toeta Keskerakonna ideed saata ajateenijad piiri valvama. Luige sõnul tekitaks see segadust käsuliinis ja võib olla ka vastuolus põhiseadusega.

"Selline ajateenijate kasutus eeldaks ajateenistuse pikendamist, praegune kestus on aga optimaalne. See lahendus eeldaks täiendavaid vahendeid ja tehnikat ning olulist lisakulu, on ebaõige serveerida seda odava lahendusena," kommenteeris Luik.

Luik lisas, et kaitseväe püsiv kasutamine sisekaitseülesannete täitmisel ei lähe kokku ka Eesti Vabariigi põhiseaduse mõttega.

"Siseministeeriumi valitsemisala üksuste istutamine teise ministeeriumi valitsemisala sisse tekitab segadust käsuliinis, selline topeltalluvus ei võimalda ka tõhusat tsiviilkontrolli ning tähendaks pöördumist tagasi 1990-ndatesse. Eestil ei ole sõjaväestatud sisekaitseüksustega head kogemust, meenutagem näiteks kunagise sisekaitse operatiivrügemendi saatust," lausus Luik.

"Ajateenistusse kutsumisel ja kaitseväes ajateenijatelele antaval väljaõppel on oma selge eesmärk, mis seotud sõjalise kaitse tagamisega vastavalt kehtivale kaitseväe struktuurile ja operatiivplaanidele. Eesti kaitsevägi kaitseb Eestit igasuguse vastase vastu sõltumata selle asukohast. Ka piiril," lõpetas Luik.

Keskerakonna ettepanekud ei toeta ka Sotsiaaldemokraatlik Erakond ja Reformierakond.

Keskerakonna valimisprogrammi riigikaitse peatüki keskseks lubaduseks saab sõjaväestatud piirivalve taastamine nii, et ajateenijad suunatakse pärast sõduri baaskursust piiripraktikale ehk reaalselt piiri valvama.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: