Talve lähenedes kerkib diislikütuse hind bensiinist kallimaks

{{1540197060000 | amCalendar}}
Kütuse tankur.
Kütuse tankur. Autor/allikas: (Foto: ERR)

Suveperioodi lõpp tähendab väiksemat nõudlust bensiinile ja suuremat nõudlust diislikütusele, mis on juba kajastunud kütuste hinnastamises.

Kui viimased kuu aega on Eesti tanklates olnud bensiin ja diislikütus sama hinnaga, siis nüüd maksab diislikütuse liiter paar senti rohkem. Peagi jõuab tanklatesse külmakindel nn arktiline diislikütus, mis kergitab toote hinda veel paari sendi võrra.

Alexela juhatuse liige Alan Vaht ütles ERR-ile, et praegune hinnavahe tuleneb peaasjalikult maailmaturuhindadest. USA-s, mis moodustab viiendiku globaalse kütuseturu mahust, sai suvine sõiduhooaeg läbi ning bensiini nõudlus on vähenenud.

"Näeme igal aastal, et suvel bensiinihind kasvab ja talveperioodil tuleb hind allapoole. Diislikütuse nõudlus seevastu pärast suve suureneb," selgitas ta.

Vaht ütles, et kui tanklatesse jõuab talvine diislikütus, tõstab see kallimate komponentide tõttu liitri hinda veel 2 kuni 2,7 senti. See hinnatõus peaks tanklatesse jõudma novembris.

Enamikus tanklates maksis esmaspäeval bensiin 95 1,399 eurot ja diislikütus 1,419 eurot.

Erki Tammleht Olerexist ütles ERR-ile, et praegu on tanklates müügil külmakindel diislikütus, mis filtreeritav on kuni -23 kraadini ning alates 1. detsembrist müüakse tanklates vaid arktilist diislikütust, mille külmakindlus on minimaalselt -32 kraadi.

"Seoses Arktilisele diislile üleminekuga on tõenäoline, et diisli hind kerkib pisut kallimaks bensiini hinnast. Tegemist on tavapärase ning igaaastase ja normaalse sesoonse muutusega," ütles Tammleht.

Bensiini osas ennustas ta hinna stabiliseerumist pikemaks perioodiks või isegi väikest langust.

"Aga see on tugevalt seotud Ameerika bensiini tarbimise mahu ning maailmaturu hinna suhtega, mida on väga keeruline täpselt ette näha. Reeglina Ameerika bensiinitarbimise maht talveks väheneb. Kevadel kütteperioodi lõpu ja Ameerikas suurema liikumise algusega koos võib aga diisli hind taas olla odavam bensiiniliitri hinnast," selgitas ta.

Kui ei tule ette suuri ootamatusi, siis jääb toornafta hind lähikuudel ilmselt 80-90 dollari vahele barreelilt.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: