Apteegireformi tühistamise eelnõu jäi menetlusse tänu näpuveale

Foto: Siim Lõvi /ERR

Riigikogus läbis juriidilise näpuvea tõttu esimese lugemise Reformierakonna esitatud eelnõu, mis tühistaks apteegireformi. Kuigi eelnõu läheb teisele lugemise ning reformi on kritiseerinud ka mõned koalitsioonisaadikud, hääletatakse eelnõu ilmselt ikkagi maha.

Menetlusse jäi eelnõu tänu juriidilisele näpuveale. Kuigi sotsiaalkomisjon otsustas, et eelnõu läheb teisele lugemisele, arvasid sostiaaldemokraadid, et riigikogu ei peaks seda edasi arutama. Enne hääletust juhtis opositsioon tähelepanu sotsiaaldemokraatide ettepaneku vormistusele. Kirjas oli: "Lugemist mitte lõpetada", kuid korrektne oleks olnud lause: "Eelnõu tagasi lükata".

"Siin on juriidiline vaidlus," ütles SDE fraktsiooni liige Heljo Pikhof. "Ja sai pärast ka korrektne paber esitatud."

Istungit juhatanud Enn Eesmaa võttis vaheaja, konsulteeris ja otsustas, et eelnõu läheb teisele lugemisele.

Apteegireformi järgi tohiks tulevikus apteeki pidada ainult proviisor. Reformierakonna poolt eelnõu tutvustades ütles Hanno Pevkur, et riik ei tohiks ette kirjutada seda, kes peab olema omanik, ja lisas, et mõne aasta eest planeeritud apteegituru muudatused ei täida oma eesmärki. Apteegireform võib tema hinnangul tuua kaasa peidetud omandisuhteid ning haruapteekide sulgemise.

"Järgmise aasta suvel võib kinni minna suurusjärgus 55 apteeki Eestis, mis on täna juriidilises vormis haruapteegid Aga kui riigikogu suur saal midagi ette ei võta, siis nad võivad kinni minna. See tähendab, et ligi pooled Ida-Virumaa apteekidest võivad kinni minna," sõnas Pevkur.

Pikhofi sõnul aeti sama juttu ka siis, kui tehti apteegireformi. "Et kui me seda ei tee nii, et me teeme teatud omandipiirangud, siis haruapteegid lähevad kinni. See on nagu laul, mida lauldakse siis, kui sobib," ütles ta.

Sotsiaaldemokraatide ja Keskerakonna esindajad rääkisid riigikogu kõnetoolist, et kavandatud omandipiirang suurendab proviisorite iseseisvust, parandab teenuse kvaliteeti ja piirab ravimite hinnatõusu.

Keskerakonna fraktsiooni liige Marika Tuus-Laul märkis, et apteegid ei saa olla koondunud ainult kettidesse ja kuulda ainult oma omanikku ja nende käske. "Proviisor peab olema iseseisev ja nõustama patsiente nii nagu tema paremaks peab," lausus ta.

Koalitsiooni poolelt öeldi, et hääled eelnõu tagasi lükkamiseks olid koos. Varem on aga näiteks Isamaasse kuuluv justiitsminister Urmas Reinsalu olnud apteegireformi suhtes kriitiline. Sotsiaalkomisjoni aseesimees Monika Haukanõmm Vabaerakonnast leiab, et riigikogu peaks apteegireformi temaatikaga edasi tegelema ja muutma näiteks haruapteekide sulgemise kuupäeva.

"Praegusel hetkel on see 1. juuli 2019. Võiks selle tähtaja aasta võrra edasi lükata ja anda võimaluse, et haruapteeke ei pandaks kinni, vaid nad saaksid end ümber vormistada põhiapteekideks," pakkus Haukanõmm välja.

Muudatusettepanekuid ootab sotsiaalkomisjon nüüd 6. novembriks.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: