Apteegireformi arutelud tõotavad tulla tulised

Foto: Siim Lõvi /ERR

Valitsuskabinet arutab augustis apteegituru reguleerimist ning sügisel tuleb riigikogul otsustada, kas jätkata apteegireformi elluviimist või see tühistada. Arutelud tulevad ilmselt tulised, sest apteegireformi tühistamise toetajaid on ka koalitsiooni ridades.

Eelnõu, mis tühistab apteegireformi, esitas Reformierakond. Fraktsiooni liige Hanno Pevkur ütles eelnõu selgituseks, et eelnõu koostajate arvates ei tohi omandipiirang olla au sees, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Omandit ei ole mõistlik piirata. Me ei ütle ju ka haiglatele, et haigla omanik peab olema arst. Selles mõttes, eks parlamendis see debatt jätkub. Eks see ongi põhimõtteline valik ja mul on hea meel, et justiitsministeerium sellest põhimõttelisest valikust aru saab," rääkis Pevkur.

Apteegireform otsustati aastatel 2014-2015 ja selle põhiline sisu on see, et ravimite hulgi- ja jaemüüja ei või olla seotud ning apteegipidaja tohib olla vaid proviisor.

Selle reformi suhtes kriitiline justiitsminister Urmas Reinsalu Isamaast tõdes, et otsustama peab riigikogu.

"Laiem lähenemisnurk on ikkagi selles, kas me usume, et ülereguleeritus toob parema teenuse, parema hinna, parema kättesaadavuse regioonides või vastupidi, seda toob vabam konkurents," rääkis Reinsalu.

Tervise- ja tööminister Riina Sikkut toetab reformi lõpuleviimist ning tema hinnangul on ka reformi elluviimiseks antud viis aastat piisavalt pikk aeg.

"Ma ei näe praegu veel ka vajadust üleminekuperioodi pikendamiseks. Tegelikult vaikselt ju on hakanud toimuma proviisoritele apteekide üleandmine. Juba on neid palju - kolmandik on vist juba proviisorapteegid. Kaks aastat on veel aega. Saame rahulikult edasi minna sellega," ütles Sikkut.

Valitsus otsutas neljapäeval, et ei toeta Reformierakonna ettepanekut.

Riigikogu õiguskomisjoni esimees Jaanus Karilaid tunnustab opositsiooni kuuluvat Reformierakonda selle eest, et on apteegireformi temaatika parlamenti viinud.

Keskerakonda kuuluva Karilaiu arvates ei teeni piirang, kus hulgimüüja ei tohi olla apteegi omanik, eesmärki, et teenus oleks kättesaadavam ja kvaliteetsem. Tema arvates tuleks see uuesti üle vaadata.

"Kui me täna ravimiseadust ei puutu ja ei muuda seal midagi, siis on oht, et apteegiteenuse kvaliteet ja kättesaadavus halveneb. Me peame neid riske maandama. Sellepärast selle teema arutelu sügisel parlamendis on kindlasti vajalik," rääkis Karilaid.

Riigikogul seisab apteegireformi arutamine ees sügisel. Valitsus aga arutab apteegituru reguleerimist augustis kabinetinõupidamisel.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: