Kaubandus-tööstuskoda toetab apteegi omandipiirangutest loobumist

Apteek.
Apteek. Autor/allikas: ERR

Kaubandus-tööstuskoda toetab riigikogus algatatud ravimiseaduse muutmist, et loobuda nõuetest, et alates 2020. aasta 1. aprillist peaks apteegi enamusosalus kuuluma proviisorile ning ravimite hulgi- või jaemüüja ei tohi omada osalust apteegis.

Koja hinnangul oleks tegemist positiivsete muudatustega, sest nendega lõpetataks ettevõtlusvabaduse piiramine seoses apteekide omandipiiranguga, teatas koda.

Ravimiseaduse muudatustega tunnistataks kehtetuks säte, mille kohaselt ravimite hulgi- ja jaemüüja ei tohi olla osanikuks või aktsionäriks üldapteegi tegevusluba omavas eraõiguslikus juriidilises isikus.

Koja hinnangul võib hetkel kehtiv säte olla põhiseadusvastane. Samale järeldusele on ka varasemalt jõudnud õiguskantsler, kui võeti vastu hetkel kehtiv säte, märkis koda.

Samuti kavandatakse kehtetuks tunnistada põhimõte, et üldapteegi tegevusloa väljastamisel eraõiguslikule juriidilisele isikule peab enamusosalus kuuluma proviisorile. Koja hinnangul on tegemist positiivse muudatusega.

Üldapteekide omamine eeldab märkimisväärse finantsvara olemasolu, mida proviisor tõenäoliselt ei oma või ei ole nõus panustama apteegi ostuks. See aga võib kaasa tuua näiteks variisikute osaluse tõusu apteekides, märkis kaubanduskoda. Taoline lahendus vähendaks apteekide omanike ringi läbipaistvust ning kahjustaks konkurentsi. Samuti on sellise piirangu näol tegemist ettevõtlusvabaduse piiramisega.

Koda on hetkel kehtivate piirangute vastu olnud nii enne nende jõustumist kui ka kehtivuse ajal. Seega on koja hinnangul tervitatav, et on algatatud eelnõu, millega antud piirangud kehtetuks tunnistatakse.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: