Apteekide ühendus palub haruapteekide sulgemistähtaja edasilükkamist

{{1539072720000 | amCalendar}}
Apteegireform toob linnades kaasa paljude haruapteekide sulgemise.
Apteegireform toob linnades kaasa paljude haruapteekide sulgemise. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

MTÜ Eesti Apteekide Ühendus saatis riigikogu sotsiaalkomisjonile ettepaneku lükata edasi apteegireformiga ette nähtud haruapteekide kaotamise tähtaeg. Sotsiaalministeerium ei pea taolist soovi põhjendatuks.

Apteegireformi kava näeb ette, et suuremates linnades tegutsevad haruapteegid tuleks sulgeda hiljemalt 9. juunil 2019. Apteekide ühendus aga soovitab nihutada haruapteekide sulgemine kümme kuud edasi ehk reformi üleminekutähtaja lõpuni 1. aprillil 2020.

"Leiame, et haruapteekide piirangu erinev jõustumine ülejäänud apteegireformist töötab piirangu eesmärgile vastu ning viib apteegiomanike lubamatu ebavõrdse kohtlemiseni," põhjendab MTÜ oma ettepanekut komisjonile saadetud pöördumises.

Apteekidele kehtestatava omandipiirangu tõttu, mis kohustab nende omanikena tegutsema vähemalt 50-protsendilise osalusega proviisoreid, ei ole suuremal osal tänaste haruapteekide omanikel võimalik haruapteeke üldapteekideks ümber kujundada, kuivõrd selliselt ümberkujundatud üldapteekidele ei väljastata tegevusluba, selgitas apteekide ühendus.

"Kuigi haruapteekide keelu eesmärk on tõsta apteegiteenuse sisulist kvaliteeti, siis hetkel tingib omandipiirangute ja haruapteekide kaotamise koosmõju linnades haruapteekide sulgemise, mis hoopis halvendab ravimite kättesaadavust ja patsientide olukorda," kirjutas MTÜ juhatuse liige Kristiina Sepp.

Apteekide ühenduse andmetel tuleb piirangu tõttu sulgeda järgmise aasta juunikuuks 55 apteeki, mis asuvad üle 4000 elanikuga linnas. Ida-Virumaal läheks sulgemisele 17 apteeki, mis on peaaegu pooled kõigist piirkonnas apteekidest. Näiteks Kohtla-Järvel tuleks sulgeda kuus apteeki 14-st ja Narvas seitse apteeki 17-st. Rapla neljast apteegist suletaks kaks.

Apteekide ühenduse liikmed pole rahul ka apteegireformis sätestatud põhimõttega tagada apteegiteenuse kättesaadavus vähemalt kahe kilomeetri raadiuses, pidades seda hädavajaja jaoks ületamatuks takistuseks, mida ei pruugi toetada ka linnade ühistranspordivõrk.

Sellest johtuvalt palub apteekide ühendus sotsiaalkomisjonil tungivalt kaaluda linnades haruapteekide sulgemise tähtaja edasilükkamist.

Sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsleri Maris Jesse sõnul ei pea ministeerium haruapteekide sulgemise tähtaja edasilükkamist põhjendatuks, kuna tähtaja edasilükkamine ei aitaks kuidagi parandada ravimite kättesaadavust vähese nõudlusega maapiirkondades.

"Pigem on tõenäoline, et kui mõni praegune ettevõtja otsustab oma apteegi pigem sulgeda kui seadusele vastavaks korraldada, leidub uue apteegi avamise huvilisi heades asukohtades," ütles Jesse.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: