Bahovski ja Helme: Merkeli taandumisele järgnevad arengud on huvitavad

Tallinnas viibinud Angela Merkel piilub ajakirjanikke ja kolleege läbi sõrmebinoklite.
Tallinnas viibinud Angela Merkel piilub ajakirjanikke ja kolleege läbi sõrmebinoklite. Autor/allikas: Annika Haas/EU2017EE

Välispoliitika asjatundjad Erkki Bahovski ja Peeter Helme nimetasid Saksamaal liidukantsleri Angele Merkeli taandumist sammuks, mille tagajärjed saavad olema huvitavad.

Erkki Bahovski rääkis ERR-ile, et tuleb hakata valmistuma selleks, kui Angela Merkel ei ole enam Saksamaa kantsler.

"Jutud tema taandumisest olid õhus, aga märgid näitavad, et tema juhitud partei kaotab valimised. Merkeli juhitud partei on praegu allakäiguspiraalis, parteile on kõige parem see, kui ta astub tagasi," arutles Bahovski.

Bahovski sõnul tuleb arvestada ka sellega, et Merkel on Saksamaa kantsler olnud väga pikka aega ja lõpmatuseni ei saa keegi väga populaarne olla.

"Peame jälgima milline saab olema CDU sisevõitlus uue esimehe kohale, kes on see poliitik ja kuidas hakkab asi kujunema. Merkel on rääkinud, et esimees ja kantsler peaks olema üks ja seesama," arutles Bahovski.

Peeter Helme ütles ERR-ile antud kommentaaris, et Merkeli otsus taanduda oli üllatav talle isiklikult, kui ka Saksamaa avalikkusele. "Kuid kindlasti on see, et see on tark samm. Merkel annab võimaluse parteile uueneda ja saab hoida kontrolli erakonna üle."

"Merkel on kogu aeg ise öeldnud, et erakonna esimehe ja liidukantsleri amet käivad kokku. Iga kord on ta ka öelnud, et me ei jätka enam nii, aga konkreetseid samme pole järgnenud. Väga jõuline samm," rääkis Saksamaa sisepoliitikat regulaarselt jälgiv Helme.

Helme hinnangul pole usutav, et Merkelit sundisid kandideerimisest loobuma sotsiaaldemokraadid. "Nemad pole selles positsioonis, et hakata oma koalitsioonipartnerit survestama," tähendas Helme.

Helme sõnul on veel vara öelda, kes võiks Merkeli asemel CDU esimehe kohale asuda. "Kõik need nimed on alles spekulatsioonid."

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: