Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mattis kutsus üles Jeemenis relvarahu kehtestama

Sõda on tapnud üle 10 000 Jeemeni elaniku, peamiselt tsiviilisikuid, ning pannud kodust pagema üle kolme miljoni elaniku, tekitades ühe raskeima humanitaarkriisi maailmas.
Sõda on tapnud üle 10 000 Jeemeni elaniku, peamiselt tsiviilisikuid, ning pannud kodust pagema üle kolme miljoni elaniku, tekitades ühe raskeima humanitaarkriisi maailmas. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA kaitseminister James Mattis ärgitas teisipäeval Jeemeni konflikti osapooli sõlmima relvarahu ja tulema lähema 30 päeva jooksul läbirääkimistelaua taha.

Pentagoni juhi sõnul on Ühendriigid konflikti juba "piisavalt kaua" pealt vaadanud.

Mattis ütles end uskuvat, et Saudi Araabia ja Araabia Ühendemiraadid, kes kuuluvad huthi šiiamässulistega võitlevasse koalitsiooni, on valmis kõnelusteks.

"Me peame liikuma siin edasi rahupüüdluste poole ega saa öelda, et teeme seda kunagi tulevikus," lausus ta Washingtonis. "Me peame seda tegema järgmise 30 päeva jooksul."

Ministri sõnul kutsub USA kõiki vaenupooli kohtuma novembris Rootsis ÜRO erisaadiku Martin Griffithsiga ja jõudma lahenduseni.

Saudi Araabia ja selle liitlased sekkusid konflikti huthide ja Jeemeni rahvusvaheliselt tunnustatud presidendi Abedrabbo Mansour Hadi valitsuse vahel 2015. aastal.

Sestsaadik on konfiktis hukkunud ligi 10 000 inimest ja riik seisab näljahäda veerel.

USA-d on tabanud terav rahvusvaheline kriitika seoses rolliga saudide juhitava koalitsiooni toetamisel, seda eriti pärast rohkete tsiviilohvritega õhulööke.

Mattise sõnul seisneb Ühendriikide toetus peamiselt selles, et nad aitavad Saudi õhujõududel paremini sihtmärke valida.

"Meie eesmärk praegu on saavutada huthide vastu võitlevate jõudude selline tase, et nad ei tapaks süütuid inimesi," ütles ta.

"Pikemas vaate lahendusena, ning selle all ma mõtlen 30 päeva tänasest, tahame näha kõiki rahukõneluste laua taga," märkis Mattis.

Möödunud kuul nurjusid ÜRO vahendatavad läbirääkimised, kui huthi mässulised keeldusid Genfi sõitmast, väites, et ÜRO ei ole taganud nende turvalist naasmist pealinna Sanaasse, mida nad kontrollivad alates 2014. aastast.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: