Jeemeni šiiamässulised andsid Hodeida sadama valitsuse kontrolli alla

Jeemeni valitsusväelased Hodeida sadama juures 29. detsembril.
Jeemeni valitsusväelased Hodeida sadama juures 29. detsembril. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Jeemeni Houthi-mässulised andsid laupäeval Punase mere ääres asuva tähtsa Hodeida sadama valitsuse mereväe ja rannavalve kontrolli alla, ütlesid julgeoleku- ja ÜRO ametnikud.

Üleandmine viidi läbi ÜRO vaatlejate silme all ja see on osa detsembri algul Rootsi rahukõnelustel saavutatud kokkuleppest, lisasid tundmatuks jääda soovinud ametnikud.

ÜRO ametniku sõnul hakkasid huthide üksused sadamast lahkuma reede keskööl (Eesti aeg kell 23).

Houthid alustasid "Hodeida sadamast ümberpaigutumise esimest etappi", lausus mässuliste ametnik houthide uudisteagentuurile Saba.

AFP korrespondendi sõnul pidasid mässulised linnast lahkumise alustamise puhul ka tseremoonia.

Julgeolekuametnikud aga ütlesid, et houthid kasutasid ära Hodeida üle kontrolli omamist ning panid oma võitlejad nii mereväe kui ka rannavalve ridadesse. Valitsus on selle pärast mures ning houthide käik tekitab küsimusi sellest, kas nad tegelikult ikka loovutavad kontrolli sadama üle.

Julgeolekuametnike sõnul oodatakse, et houthid annavad eelseisvatel päevadel ära veel kaks Hodeidast põhjas asuvat sadamat: Rass Issa naftaterminali ja Salifi sadama. Valitsus seevastu viib oma üksused esimese sammuna välja Hodeidast aladelt, mis nad 13. juunil alanud pealetungiga hõivasid.

Jeemenis puhkes 2014. aastal kodusõda, mille käigus hõivasid mässulised pealinna Sanaa ja suure osa Põhja-Jeemenist, sealhulgas Hodeida sadama, mille kaudu jõuab riiki suurem osa kaubast ja humanitaarabist.

2015. aastal sekkus valitsuse poolel sõtta araabia riikide koalitsioon eesotsas Saudi Araabiaga.

ÜRO Julgeolekunõukogu kiitis möödunud nädalal ühehäälselt heaks resolutsiooni, millega saadeti Jeemeni relvarahu vaatlema ÜRO, Jeemeni valitsuse ja houthide esindajatest koosnev meeskond.

Meeskonda juhib Hollandi erukindral Patrick Cammaert ning selle esimene kohtumine toimus sel nädalal.

Koos tegeleti "Stockholmi leppe rakendamise esimese etapiga..., mis põhineb relvarahul ning usalduse suurendamiseks mõeldud humanitaarabi kohaletoimetamisel ja (üksuste) ümberpaigutumisel", teatas ÜRO.

Meeskond koguneb uuesti 1. jaanuaril, et arutada "üksikasjalikke kavu täielikuks ümberpaigutumiseks".

Relvarahu püsib ebakindel ning mõlemad pooled süüdistavad teineteist relvarahu rikkumises.

Laupäeval ütles üks Hodeida elanikest uudisteagentuurile AFP, et valitsusmeelsed ja mässuliste üksused pidasid öösel maha lühikese tulevahetuse. Lisaks oli laupäeval kuulda koalitsiooni sõjalennukeid, lausus elanik.

Rootsis peetud rahukõnelustel lepiti kokku ka tuhandete sõjavangide vahetamises. Seda pole veel ellu viima asutud ning see võib takerduda.

Valitsus esitas houthidele nimekirja umbes 8500 sõjavangist, aga valitsusametnike sõnul eitavad houthid neist umbes 3000 vangisolekut.

Rahukõnelustel nõustuti ka avama humanitaarkoridorid, mis ulatuvad Hodeidast pealinna Sanaani ja millega tahetakse tagada humanitaarabi liikumine. 

Valitsus aga heidab houthidele ette, et nad on välja käidud koridorid ulatuslikult mineerinud. Houthid pole seda süüdistust kommenteerinud.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: