Eurogrupi juht: Itaaliale kehtivad samad reeglid, mis teistelegi

Eurogrupi juht, Portugali rahandusminister Mario Centeno.
Eurogrupi juht, Portugali rahandusminister Mario Centeno. Autor/allikas: EPA/Scanpix

Eurotsooni rahandusministrite grupi eesistuja, Portugali rahandusminister Mario Centeno avaldas lootust, et Itaalia valitsus on võimeline esitama Euroopa Komisjonile uue riigieelarvekava.

Centeno rõhutas Saksa väljaandele Süddeutsche Zeitung antud intervjuus, et eurotsooni reeglid kehtivad kõigile.

Meedia allikate kohaselt on Itaalia valitsusel plaanis saata ümber tehtud eelarvekava Euroopa Komisjonile kolmapäeval.

Itaalia peaminister Giuseppe Conte ütles eelmise nädala teisipäeval, et Euroopa Liidu trahvide vältimiseks mõeldud riigi uus eelarvekava valmib "lähitundidel".

Itaalia valitsus tuli septembri lõpus välja järgmise aasta riigieelarvega, millega lastakse eelarve puudujäägil kasvada 2,4 protsendini sisemajanduse koguproduktist (SKP). Eelmise valitsuse ajal oli eesmärgiks hoida riigieelarve puudujääk 0,8 protsendi juures.

Olukord, kus uus kahe populismis süüdistatud erakonna valitsus mitte ei tegele Itaalia problemaatilise rahanduspoliitika lahendamisega, vaid laseb riigivõlal hoopis veelgi kasvada, on tekitanud turgudel ärevust ning toonud kaasa Euroopa Komisjoni, teiste EL-i liikmesriikide ning paljude majandusekspertide kriitika.

Ärevust tekitab ka see, et analüütikud eeldasid Itaalia valitsuselt mõnevõrra mõõdukamat puudujäägi kasvu.

Kuigi Itaalia võimupoliitikud, eelkõige asepeaministritest valitsusparteide juhid Matteo Salvini ja Luigi Di Maio, on varem kinnitanud, et Itaalia Brüsseli nõudmistele vastu ei tule ja jääb oma eelarveplaanidele kindlaks, on viimasel ajal üha rohkem märke sellest, et Rooma on olukorra tõsidust mõistmas ja tegemas eelarves teatavaid parandusi.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: