Sildam: tselluloositehasega hakkas viltu vedama juba alguses

Foto: ERR

ERR-i poliitikaekspert Toomas Sildam märkis, et puidurafineerimistehase rajamise teema hakkas viltu vedama juba kohe alguses, kui ettevõtjad jäid uskuma valitsuse toesse.

Valitsuskabinet otsustas neljapäeval lõpetada puidurafineerimistehase kavandamiseks algatatud riigi eriplaneeringu ülekaaluka avaliku huvi tõttu. Puidurafineerimistehase rajamist plaaninud Est-For Invest teatas seepeale, et lõpetab oma arendusprojekti, jäädes ootama teadus- ja faktipõhist valitsemiskultuuri.

Toomas Sildami sõnul on Est-Fori eestvedajate kriitika valitsuse suhtes karm.

"Ma arvan, et kõige karmima ja kõige täpsema kriitika tegid puidutehase loomisega seotud ettevõtjad, kui nad teatasid, et külmutavad oma projekti, ja ütlesid, et nad jäävad ootama teadus- ja faktipõhist valitsemiskultuuri. Nii pole isegi vist Andrus Ansip, Jüri Ratase üks suuremaid kriitikuid, öelnud," kommenteeris Sildam "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus.

Sildami hinnangul hakkas asi puidurafineerimistehase ja eriplaneeringu ümber viltu minema juba kohe alguses.

"Siis, kui ettevõtjad jäid uskuma, et valitsus on nende selja taga - mis juhtus 2016 lõpp-2017 algus -, ja uskusid, et valitsus piltlikult öeldes sõidab neile tee puhtaks, ja ei pööranud tähelepanu ei kohalikule kogukonnale ega kohalikule omavalitsusele," selgitas ta.

Sildam meenutas, et esimesena taganes oma lubadusest Sotsiaaldemokraatlik Erakond.

"Valitsuses on kolm erakonda ja täiesti selgelt ju Keskerakond vaatas seda rahulikult pealt. Sotsiaaldemokraadid ütlesid esimesena, õigemini taganesid esimesena oma varasemast nõusolekust. Isamaa oli lõhki, mida kinnitab ju ka see, et keskkonnaminister Siim Kiisler palus protokollida oma vastuargumendid valitsuse otsuses. Selline see seis on," rääkis ta.

Sildam tõdes, et pärast valimisi oleks ilmselt õigem sarnaste projektidega valitsuse poole pöörduda.

"Kindlasti pärast valimisi, ka pärast Euroopa Parlamendi valimisi järgmise aasta maikuus, ma arvan, on olukord natuke maha rahunenum ja võib-olla, tõepoolest, siis võib otsuseid teha ka nii, et kõigepealt tehakse keskkonnamõjude hindamised ja siis hakatakse otsustama. Enne valimisi on see suhteliselt keeruline," põhjendas Sildam.

Ta loodab, et kõik need, kes tahavad suuri projekte Eestis ehitada, õpivad hoolikalt sellest, mis puidurafineerimistehasega juhtus.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: