Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Est-For Invest taotleb riigi eriplaneeringu ala laiendamist

Est-For Investi juhatuse liikmed Aadu Polli ja Margus Kohava
Est-For Investi juhatuse liikmed Aadu Polli ja Margus Kohava Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Puidurafineerimistehase rajamisest huvitatud Est-For Invest ei soovi, et valitsus riigi eriplaneeringu lõpetaks, vaid taotleb ala laiendamist.

Est-For Invest tegi reedel valitsusele saadetud kirjas ettepaneku muuta riigi eriplaneeringu algatamise korraldust selliselt, et riigi eriplaneeringuala hõlmaks Pärnu maakonna Saarde valla ja Lääne-Virumaa Viru-Nigula valla territooriume.

Est-For Investi ettepanek lähtub riigikohtu otsusest, mis ütleb üheselt, et esialgne teadaolev planeeringuala ei piira asukoha valikut üksnes selle alaga ning vajadusel tuleb planeeringuala muutmist soosida sobivaima asukoha leidmiseks, kui vastav informatsioon ja ettepanekud laekuvad. Valitud planeeringuliigi sobivus tehase planeerimiseks on leidnud kinnitust kolmes kohtuastmes.

"Oleme teinud endast oleneva selgitamaks välja, kas Eestis on omavalitsusi, kel on huvi uurida tehase rajamise võimalikkust oma territooriumil. Saarde vald Pärnumaal ning Viru-Nigula vald Lääne-Virumaal on andnud nõusoleku. Otsustamine seisab veel ees Räpina vallal Põlvamaal ning Setomaa ja Võru vallal Võrumaal," märkis Est-For Investi juhatuse liige Margus Kohava.

"Meie huvi on rajada minimaalsete keskkonnamõjudega tehas. Kui soovime Eesti eri piirkondades võrdlevat uuringut, mis selgitaks välja parima võimaliku asukoha sisuliste argumentide võrdlusel, siis selleks sobivaim vorm on riigi eriplaneering," lisas Kohava.

Sarnase taotluse valitsusele tegi ka Viru-Nigula vald, mis palub kirjas peaministrile, et riik ei lõpetaks 2017. aasta suvel algatatud eriplaneeringut, vaid laiendaks seda. Häädemeeste vald seevastu taotleb eriplaneeringu lõpetamist.

Viru-Nigula vald toetub oma taotluses kirjas samuti oktoobrikuisele riigikohtu lahendile, mis jättis rahuldamata MTÜ Emajõe Kaitseks kaebuse, mille eesmärk oli keelata riigi eriplaneeringu edasised toimingud.

Riigikohus leidis esmalt, et kohaliku omavalitsuse üksused asuvad Eesti Vabariigi territooriumil ning põhiseadusega pole vastuolus suure riikliku huvi esinemise korral planeerimispädevuse teostamine riigi poolt.

Palju olulisemana märkis riigikohus seda, et planeeringu algatamise [valitsuse] korralduses märgitud esialgne teadaolev planeeringuala [Viljandi ja Tartu maakond] ei piira ehitise asukoha valikut üksnes selle alaga. ….
"Ettepanekud kavandatava ehitise asukoha kohta ei ole piiratud planeeringu algatamise otsuses kindlaks määratud esialgse planeeringualaga," seisab riigikohtu otsuses.

See andis Viru-Nigula vallale, kelle territooriumil asub juba Estonian Celli haavapuitmassi tehas, kindluse teha valitsusele ettepanek mitte lõpetada eriplaneeringu menetlust, vaid laiendada see Viru-Nigula valla territooriumile.

Häädemeeste palub eriplaneeringu lõpetamist

Kui Pärnumaal asuva Saarde vallavolikogu otsustas 17. oktoobril toetada Est-For Investi taotlust eriplaneeringuks, siis naabervald Häädemeeste on selle vastu, sest keskkonnamõjude teadasaamiseks ei ole vajalik algatada eriplaneeringut.

Häädemeeste vald on mures kohaliku omavalitsuse autonoomia ja iseseisvuse
pärast, sest riigi pädevuses olevatest planeeringuliikidest riivab kohaliku omavalitsuse üksuse planeerimispädevust kõige rohkem just riigi eriplaneering.

Vald selgitab kirjas valitsusele, et eriplaneeringu kehtestamise korral peab vald muutma või tunnistama kehtetuks kõik riigi eriplaneeringuga vastuolus olevad kohaliku omavalitsuse planeeringud.

Samuti, kui üldiselt annab ehitus- ja kasutusloa kohaliku omavalitsuse üksus, siis riigi eriplaneeringuga ette nähtud ehitiste ehitus- ja kasutusloa annab riik.

Kui heitveed juhitakse loodusesse Häädemeeste valla territooriumi kaudu ja vallal on väga pikk merepiir, on mõju Häädemeeste vallale suurim.

Riigihalduse ministri Janek Mäggi sõnul ei tähenda praegu kahe-kolme kohaliku omavalitsuse nõustumine puidurafineerimistehase sobivuse uuringuteks veel tehase rajamist.

Mäggi sõnul on riigi roll väga oluline, sest kui riigi eriplaneering lõpetatakse või alustatakse ka uut, siis riik juhib ja koordineerib seda protsessi.

"Samas on võimalik kohalik planeering, aga arendajad näevad, et riigi eriplaneeringu vorm sobib paremini selle suure ja olulise mõjuga tehase rajamiseks. Kui see vorm on riigi eriplaneering, siis loomulikult juhib ja korraldab seda riik. See annab valitsusele ka vastutust oluliselt rohkem," rääkis Mäggi oktoobri keskel ERR-ile.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: