Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

May: leppekavand EL-iga tähendab rahva lahkumisotsuse austamist

{{1542201360000 | amCalendar}}
Foto: PA/Scanpix

Briti peaminister Theresa May ütles kolmapäeval parlamendis, et Briti ja Euroopa Liidu läbirääkijate vahel saavutatud lahkumislepingu kavand tähendab rahva referendumil langetatud lahkumisotsuse elluviimist.

"See, mille üle oleme läbirääkimisi pidanud, on kokkulepe, mis tähendaks Briti rahva hääletustulemuse elluviimist," ütles May alamkojas pärast kavandit tabanud kriitikatulva valitsevate konservatiivide ridadest. 

Briti valitsus koguneb kolmapäeval päev varem Brüsselis saavutatud kokkuleppe kavandit arutama. Brexiti pooldajad on asunud seda juba ründama, öeldes, et kokkulepe seob Suurbritannia EL-i reeglite ja regulatsioonidega ka pärast ühendusest lahkumist 2019. aasta märtsis.

May kaitses kokkulepet parlamendi ees ja ütles, et lepe annab Suurbritanniale tagasi kontrolli oma seaduste ja piiride üle, kaitstes samas töökohti, julgeolekut ja Ühendkuningriigi terviklikkust. Briti valitsus on korduvalt öelnud, et riik lahkub Euroopa ühisturult ja tolliliidust.

Peaministri sõnul teeb see lõpu piiramatule immigratsioonile EL-ist ning võimaldab Suurbritannial ajada oma kaubanduspoliitikat.

Lepe kaitsemeetmeid füüsilise Iiri piiri vältimiseks, kuid see jääb ajutiseks "kindlustuspoliisiks", kui tulevastes suhetes ei suudeta kokku leppida, lausus ta. 

"Me tahame panna tulevased suhted paika 2020. aasta detsembri lõpuks," ütles May.

Valitsus otsustab, mida riigi huvides teha, ütles May.

Kui Briti valitsus kavandi heaks kiidab, võib see viia veel sel kuul Suurbritannia ja EL ajaloolise erakorralise tippkohtumiseni, millel leppe sõnastus lõplikult paika pannakse.

Opositsioonilise Tööpartei liider Jeremy Corbyn aga ütles parlamendis, et kokkulepe rikub peaministri enda seatud punaseid jooni ning läbirääkimised Brüsseliga on olnud kaootilised.

"Valitsus kulutas kaks aastat läbirääkimisteks halva leppe üle, mis jätab riigi umbmäärasele poolele teele," sõnas ta.

Brexiti toetajate leeri kuuluv konservatiiv Peter Bone kritiseeris samuti Mayd: "Te ei too Brexitit, mille poolt rahvas hääletas ning täna kaotate te paljude konservatiividest parlamendiliikmete ja miljonite valijate toetuse."

Suurbritannia lahkub EL-ist ametlikult 29. märtsil 2019 isegi siis, kui kõiki erimeelsusi Londoni ja Brüsseli vahel ei suudeta ületada.

2016. aasta juunis peetud referendumil hääletas 52 protsenti Suurbritannia valijaist riigi EL-ist lahkumise poolt. 

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: