Briti Brexiti-minister teatas tagasiastumisest

{{1542273480000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Suurbritannia Brexiti-minister Dominic Raab teatas neljapäeval, et astub ametist tagasi.

Raab põhjendas, et südametunnistus ei luba tal toetada Euroopa Liidust lahkumise leppe kavandit, mille Briti valitsuskabinet kolmapäeval heaks kiitis, vahendas BBC.

Lisaks teatas ametist lahkumisest ka Brexiti-aseminister Suella Braverman.

Valitsuskabineti istung kolmapäeval kestis viis tundi ning kuigi lõpuks kiideti peaminister Theresa May plaan heaks, oli teada, et mitu ministrit oli sellele vastu. Enne Raabi teatas tagasiastumisest Põhja-Iirimaa riigiminister Shailesh Vara.

Hiljem teatas valitsusest lahkumisest ka töö- ja pensioniminister Esther McVey.

Samuti spekuleeritakse meedias selle üle, kas ametist võivad lahkuda ka keskkonnaminister Michael Gove ning rahvusvahelise arengu ja võrdõiguslikkuse minister Penny Mordaunt. Gove'i puhul on näiteks teada, et ta on oma plaanis olnud kohtumised tühistanud.

May esitleb neljapäeval plaani Briti alamkojale ning hetkel pole kaugeltki kindel, et ta sealt sellele heakskiidu saab, sest lisaks opositsioonile on see pälvinud teravat kriitikat ka Konservatiivse Partei Brexiti-meelselt tiivalt ning ka parlamendienamust tagavate Põhja-Iirimaa unionistidest saadikute poolt. Seniste plaanide kohaselt võiks hääletus toimuda detsembris.

Briti meedias liiguvad kuuldused, et võimupartei Brexiti-meelsed liikmed kavandavad juba Theresa Mayle umbusaldushääletuse korraldamist.

Konservatiivist alamkoja saadik Anne Marie Morris kinnitas BBC-ile, et ta on esitanud kirja, milles avaldab umbusaldust Mayle kui parteijuhile. Ta avaldas veendumust, et selliseid ettepanekuid koguneb May umbusaldamiseks piisavalt suur hulk.

Ta rõhutas samas, et ta ei usu, et parlamendis oleks piisavalt palju hääli valitsuse umbusaldamiseks, ning kinnitas, et kõik konservatiividest saadikud hääletavad vastu, kui peaks tehtama ettepanek valitsust umbusaldada.

Eelmine Brexiti-minister David Davis astus tagasi juulis ning ka tookord oli põhjuseks see, et ta ei toetanud peaminister May EL-ist lahkumise plaani. Samal ajal lahkus ametist ka välisminister Boris Johnson.

Tooride kunagine liider: Raabi tagasiastumine on hävitav

Konservatiivse Partei kunagine juht ja innukas Brexiti toetaja Iain Duncan Smith ütles, et Raabi tagasiastumine on May jaoks hävitav.

"Mees, kes oli tema enda läbirääkija - kui tema astub tagasi seetõttu, et arvab, et see lepe ei ole hea, siis on see hävitav," nentis kunagine parteijuht BBC-ile.

"See on hävitav seetõttu, et ta on olnud teadlik kõikidest nendest asjadest ja on kindlasti lasknud peaministri juuresolekul kõlada häirekelladel. Kuid tundub, et teda on ignoreeritud, sest ma arvan, et muul juhul me ei oleks selles olukorras," selgitas ta.

Leiboristid: valitsus laguneb meie silme all

Leiboristide variminister Jon Trickett avaldas arvamust, et peaminister Mayl ei ole enam autoriteeti Brexiti elluviimiseks.

"valitsus on meie silme all lagunemas, sest see on juba teine kord, kui Brexiti-minister on keeldunud toetamast peaministri Brexiti-plaani. See nn lepe on meie silme all laiali lagunenud," rääkis ta.

"See on juba 20. minister, kes Theresa May valitsusest tema kaheaastase valitsemise ajal tagasi astub," lisas Trickett. "Theresa Mayl ei ole enam autoriteeti alles ning ta on ilmselgelt võimetu viima ellu Brexiti-lepet, millel oleks isegi tema valitsuskabineti toetus - parlamendist ja rahvast rääkimata."

Naelsterlingi kurss langeb

Pärast Raabi tagasiastumisteadet hakkas langema ka Briti naelsterlingi väärtus teiste suuremate valuutade suhtes.

Nael langes l 1,1 protsenti 1,28 dollarini ning 1,2 protsenti 1,13 euroni.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: