Briti valitsus arutab Brexiti leppe mustandit

Briti peaminister Theresa May.
Briti peaminister Theresa May. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Suurbritannia ja Euroopa Liidu läbirääkijad jõudsid teisipäeva õhtul Brexiti asjus tehnilise kokkuleppeni. Briti opositsioon ja ka osa valitsuspartei liikmeid ei ole lepinguga siiski rahul ja on lubanud hääletada parlamendis selle vastu.

Teisipäeva õhtul õhtul said ministrid lepingu kavandi kätte, kolmapäeva pärastlõunal arutatakse seda valitsuse istungil, vahendasid ERR-i teleuudised.

Opositsioonis olevad leiboristid teatasid, et ei toeta ühtki kokkulepet, mis ei anna Suurbritanniale samasugust majanduslikku kasu nagu praegu Euroopa Liidus olles.

Peaminister Theresa May saavutatud lepingut on teravalt kritiseerinud ka Brexiti eestkõneleja Boris Johnson.

"Selle kokkuleppe järgi jääme me tolliliitu. Me jätkame suures osas ka ühisturul. See tähendab vasallriigiks muutumist. Esimest korda tuhandeaastase ajaloo jooksul ei ole parlamendil sõnaõigust riigi seaduste üle. Selline asjade seis on üsna uskumatu," kommenteeris Johnson.

"Oleme korduvalt rõhutanud, et vajame tolliliitu Euroopa Liiduga ja tugevaid sidemeid ühisturul. Probleem on aga selles, et peaminister ei ole pidanud läbirääkimisi rahva huvides. Ta on lähtunud sellest, millele on lootust valitsuses heakskiit saada. Aga tõenäoliselt ei ole see Suurbritannia jaoks kõige õigem kokkulepe," sõnas omakorda leiboristide Brexiti-variminister Keir Starmer.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: