May: lahkumisleppe alternatiivid on leppeta Brexit või EL-i jäämine

{{1542267240000 | amCalendar}}
Foto: EPA/Scanpix

Briti peaminister Theresa May esitles neljapäeval parlamendi alamkoja saadikutele Euroopa Liidust lahkumise leppe kava, kuid seisab silmitsi üha suurema ülestõusuga omaenda parteis.

May ütles neljapäeval parlamendile, et kui nad ei toeta tema Brexiti leppekavandit, on nad silmitsi kas leppeta Brexiti või Euroopa Liitu jäämisega.

"Me võime valida leppeta lahkumise, me võime riskida Brexiti ärajätmisega või võime olla ühtsed ja toetada parimat lepet, milleni oli läbirääkimistel võimalik jõuda," ütles May.

Osa saadikuid hakkasid Brexiti ärajätmise võimaluse mainimise peale juubeldama, kergitades taas kartust, et isegi kui lepe on saavutatud, ei pruugi see läbida Briti parlamenti.

May astus leppekavandi kaitseks välja ja rõhutas, et ta langetas "õiged, mitte lihtsad otsused"

"Brexit tähendab raskeid otsuseid meie kõigi jaoks," ütles ta.

Peaminister ütles saadikutele, et nad saavad võimaluse hääletada leppe üle enne, kui Ühendkuningriik EL-ist lahkub. Juhul kui lepe kiidetakse heaks 25. novembril toimuval Euroopa Liidu tippkohtumisel, peaks Briti parlament selle üle hääletama detsembri algul.

Lisaks palus May saadikutel lepet toetada "riiklikes huvides".

"See milles me eile kokku leppisime, ei olnud lõplik lepe. See on leppekavand, mis tagab selle, et meie lahkumine Euroopa Liidust on sujuv ja korrapärane," rääkis May.

"Ma ei hakka teesklema, et see on olnud meeldiv protsess, või et meie või Euroopa Liit sellega täiesti rahul oleksime."

"Kui me seda lepet toetame, saame me oma riigi taas ühtseks muuta ja haara kinni võimalustest, mis ees lasuvad. Briti rahvas tahab, et me seda teeksime."

Corbyn: valitsus peab praeguse Brexiti-leppe kava tagasi võtma

Briti peaminister Theresa May peab võtma tagasi "pooltoore" Brexiti kava või lükkab parlament selle hääletusel ise tagasi, ütles Briti peamise opositsioonierakonna Tööpartei juht Jeremy Corbyn neljapäeval. 

Briti parlament "ei saa ega kavatse aktsepteerida libavalikut selle leppe ja leppe puudumise vahel", ütles leiboristide liider Corbyn. 

May üritab päästa lahkumisleppe kava Euroopa Liiduga, kuid dokumendi vastu on ka mitmed tema enda Konservatiivse Partei liikmed. Mitu Briti ministrit on teatanud tagasiastumisest pärast kokkuleppeni jõudmisest Londoni ja EL-i vahel.

Corbyn viitas, et leiboristid kavatsevad parlamendis kava vastu hääletada, kui see praegusel kujul hääletusele pannakse.

Põhja-Iirimaa unionistid on May plaani vastu 

Samuti on Brexiti-leppe kavandi hukka mõistnud ka May valitsuse heaks parlamendienamust tagavad Põhja-Iirimaa unionistid (DUP). 

Mayd ähvardab oma erakonna usaldushääletus

Briti Konservatiivse Partei Brexiti-meelse fraktsiooni juht Jacob Rees-Mogg ähvardas neljapäeval korraldada hääletuse erakonnakaaslasest peaministri Theresa May umbusaldamiseks, mis võib päädida May väljavahetamisega.

Jacob Rees-Mogg ütles parlamendile, et Brexiti leppekavand ei vastanud May lubadustele.

Siis küsis ta retooriliselt, et "kas ma ei peaks" kirjutama Konservatiivse Partei sisevalimisi korraldava komitee juhile Graham Bradyle.

Partei reeglite kohaselt kutsuks umbusaldushääletuse esile see, kui 15 protsenti konservatiivsetest parlamendisaadikutest kirjutaks Bradyle sellesisulise kirja. Praeguse seisuga peaks kirjutajaid olema vähemalt 48.

Kui May hääletuse kaotab, vahetatakse ta välja. Võidu korral ei saaks teda aga vähemalt aasta jooksul välja vahetada.

Briti Põhja-Iiri riigiminister lahkus Brexiti-leppe tõttu valitsusest

Briti valitsuse Põhja-Iirimaa riigiminister Shailesh Vara lahkus neljapäeval valitsusest Brexiti lahkumisleppe kavandi pärast.

"EL-ist (lahkumise) referendum pakkus lihtsat valikut -- kas jääda või lahkuda EL-ist. Tulemus oli otsustav ja Ühendkuningriigi avalikkus hääletas lahkumise poolt ning see on see, mida meie, nende valitud esindajad, peame neile andma," kirjutas Vara oma Twitteri-kontol avaldatud tagasiastumiskirjas.

"Esitatud lahkumislepe aga ei tee seda, sest jätab ÜK poolele teele ilma ajaraamita sellest, millal me oleme viimaks suveräänne riik."

Vara heidab valitsusele ette, et leppe alusel jääb Ühendkuningriik määramata ajaks sellisesse tolliprotseduuri, mille reeglid määrab EL ja mille üle pole Ühendkuningriigil mingit sõnaõigust. ÜK ei saa ka protseduurist ühepoolselt lahkuda, lausus ta.

Lisaks hakkab leppe alusel Põhja-Iirimaa suhe EL-iga erinema ülejäänud Ühendkuningriigi suhtest EL-iga, mis on vastuolus Ühendkuningriigi majandusliku ja põhiseadusliku terviklikkusega, ütles Vara. 

Brexiti-minister Dominic Raab astus hiljem samuti tagasi

Briti Brexiti-minister Dominic Raab lahkus neljapäeval valitsusest, sest ei toeta kolmapäeval valitsuses heaks kiidetud Euroopa Liidust lahkumise leppe kavandit.

"Ma ei saa omavahel lepitada välja käidud lepet meie manifestis riigile tehtud lubadustega," lausus Raab lahkumisavalduses, mille avaldas oma Twitteri-kontol.

Ta rõhutas, et "peab tagasi astuma".

"Usun, et Põhja-Iirimaale pakutud seadusrežiim on vägagi tõeline oht Ühendkuningriigi terviklikkusele."

Lisaks oli Raab vastu "määramatu lõpuga kaitsemeetme lahendusele", mis tagaks, et piir Iirimaa ja Põhja-Iirimaa vahel püsib piiritaristuta. Selle lahenduse alusega omaks EL "vetot meie lahkumisvõime üle", ütles ta.

"Mitte ükski demokraatlik riik pole iial nõustunud enda sidumisega niivõrd ulatusliku režiimiga, mis kehtestatakse väljast ilma igasuguse demokraatliku kontrollita rakendatavate seaduste üle ning võimaluseta otsustada kokkulepitust lahkumise üle."

Brexiti-leppe pärast lahkus ametist ka Briti töö- ja pensioniminister

Ühendkuningriigi valitsus jäi neljapäeval Euroopa Liidust lahkumise leppe kava tõttu ilma veel ühest ministrist, kui tagasiastumisest teatas töö- ja pensioniminister Esther McVey.

"See lepe, mille te kabinetile eile esitasite, ei austa (Brexiti) referendumi tulemust," ütles McVey lahkumisavalduses.

McVey sõnul tehakse Brexiti leppes EL-ile liiga palju järeleandmisi ning "ohustatakse Ühendkuningriigi terviklikkust". 

Tooride juhtivliige taotleb May umbusaldamist

Briti Konservatiivse Partei Brexiti-meelseid seadusandjaid koondava Euroopa Uurimisgrupi (ERG) juht Jacob Rees-Mogg taotleb peaminister Theresa May umbusaldamist, teatas rühma pressiesindaja uudisteagentuurile Press Association.

ERG juhi otsus tuleb pärast neljapäevast parlamendiistungit, kus Theresa May tutvustas saadikutele Brexiti-leppe kava ja üritas neid veenda selle toetamises.

Rees-Mogg rääkis ka parlamendis kõnet pidades, et kaalub kirja kirjutamist partei sisevalimisi korraldava komitee juhile Graham Bradyle.

Erakonna reeglite kohaselt kutsuks umbusaldushääletuse esile see, kui 15 protsenti konservatiivsetest parlamendiliikmetest kirjutaks Bradyle sellesisulise kirja. Praeguse seisuga peaks kirjutajaid olema vähemalt 48, kuid BBC teatel ollakse hetkel sellest olukorrast veel kaugel.

Kui May hääletuse kaotab, vahetatakse ta välja. Võidu korral ei saaks teda aga vähemalt aasta jooksul välja vahetada.

Mitu parlamendiliiget on juba kirja saatnud, kuid kõik jälgivad siiski Rees-Moggi, sest temal on Brexitit toetavate seadusandjate hulgas kõige suurem mõju.

Vaid Brady teab, kui palju kirju on juba esitatud, kuid oletatakse, et nende hulk hakkab vajalikule piirile lähenema.

Üks parlamendiliige ütles, et hääletus võib toimuda juba lähinädalatel. "Parlamendiprotsessi saab kiirendada," sõnas ta.

Rees-Mogg kinnitab, et tema samm ei ole ajendatud isiklikest ambitsioonidest ja ta ei paku end parteijuhiks.

Kui konservatiividele uue esimehe valimiseni jõutakse, on üks soosikuid äsja tagasi astunud Brexiti-minister Dominic Raab, kuid väljavaateid oleks ka endisel välisministril Boris Johnsonil ja siseministril Sajid Javidil.

Samas on mitmed brexiteeridest konservatiivid kinnitanud, et parteijuhina umbusaldamisest hoolimata ei toetaks nad alamkojas May kui peaministri umbusaldamist.

Briti nael langes Raabi lahkumisteate järel järsult

Briti nael hakkas neljapäeval järsult langema minuteid pärast seda, kui Raab tagasiastumisest teatas. 

Eesti aja järgi oli naela väärtus dollari vastu langenud 1,6 protsenti ning kella 12.00 seisuga maksis üks nael 1,2784 dollarit, võrreldes kolmapäeva õhtuse umbes 1,3 dollariga.

Euro kerkis samal ajal 1,3 protsenti 88,26 pennini.

Londoni börsiindeks FTSE 100 püsis naela languse taustal suuresti stabiilsena, kuid siiski vähenes 0,1 protsenti.

Lisaks tagasiastumistele mõjus naelale negatiivselt ka riigi statistikaameti teade, et jaekaubanduse maht langes oktoobris võrreldes septembriga 0,5 protsendi võrra.

Valitsuskabinet kiitis kavandi heaks pärast pikka pingelist istungit

Parlament peab leppe heaks kiitma enne Brexiti jõustumist 29. märtsil.

May kabinet arutas kolmapäeval lepet viis tundi kestnud istungil ning lõpuks kiitis kabinet leppe kavandi heaks. Samm on tähtis, sest aitab vähendada kartust, et Ühendkuningriik lahkub EL-ist leppeta.

May astus pärast tunde kestnud valitsuse istungit ajakirjanike ette järgneva sõnumiga. "Valik meie ees oli raske, eriti seoses Põhja-Iirimaa varulahendusega, aga valitsus otsustas nõustuda lahkumisleppe eelnõu ja poliitilise deklaratsiooniga," sõnas ta.

Kuigi EL-i pealäbirääkija Michel Barnier kiitis "otsustavat edu" mitu kuud kestnud patiseisu lõhkumisel, siis hoiatas ta, et jätkuvalt on teha palju tööd.

"Siin ei ole enam värvi. Siin ei ole enam rohelist värvi. Valge on uus roheline. Kõige keerukamaks osutus läbirääkimistel lõpuks selle tagamine, et Iiri saarel mingil juhul maismaapiir ei tekkiks," kommenteeris Barnier pressikonverentsil.

"Varulahenduse korral leppisime me kokku ühtse Euroopa Liidu ja Ühendkuningriigi tolliliidu loomises. Nii jääb Põhja-Iirimaa samasse tollipiirkonda ülejäänud Ühendkuningriigiga," lisas ta.

Barnier lisas, et Euroopa Liidu ja Suurbritannia läbirääkijad on teinud kõik lahkumisleppe saavutamiseks ja nüüd on kõigil osapooltel aeg selle taha asuda.

"Kaks pealäbirääkijat ja kaks läbirääkijate rühma on täitnud oma kohustused. Suurbritannia valitsus võttis täna õhtul samuti vastutuse. Nüüd on aeg mõlemal poolel vastutus võtta," sõnas Barnier.

May parteikaaslastest Brexiti toetajad on skeptilised

Lepe katab muuhulgas kodanike õigusi, Briti finantskohustuste tasumist EL-i ees ning Brexiti-järgset üleminekuperioodi, mille vältel loodavad mõlemad pooled sõlmida uue kaubandusleppe. Leppe vastuolulisim osa on kava hoida Ühendkuningriik EL-i tolliliidus kuni sellise kaubandusleppe sõlmimiseni, mis väldib piirikontrolli Iirimaa ja Põhja-Iirimaa piiril.

Paljud Brexiti toetajad pelgavad, et teeb Ühendkuningriigist "vasallriigi", mis jääb EL-iga seotuks määramata ajaks. Lahkumisleppe praegust sisu vastustab ka May Põhja-Iirimaa liitlane ja Briti valitsusele parlamendienamust ragav Demokraatlik Unionistlik Partei (DUP).

May sõnul lepe "toob meile tagasi kontrolli meie raha, seaduste ja piiride üle, lõpetab (inimeste) vaba liikumise, kaitseb töökohti, julgeolekut ja meie liitu".

Samas tunnistas ta parlamendisaadikute veenmise eel, et "ees on rasked päevad".

Brexiti käremeelsed toetajad May Konservatiivses Parteis arvavad, et lahkumisleppe kavandis esitatud nägemus tihedast Briti-EL-i sidemest pärast Brexitit on reetmine.

Parlamendisaadik Peter Bone hoiatas Mayd kolmapäeval, et ta riskib "paljude konservatiividest parlamendisaadikute ja miljonite valijate" toetuse kaotamisega. Mõjuvõimsa parlamendisaadikute grupi juht Jacob Rees-Mogg ärgitas kolleege lepet hülgama.

Ühendkuningriigi Iseseisvuspartei (UKIP) kunagine juht ja keskne figuur 2016. aasta Brexiti-hääletusel Nigel Farage ütles, et see on "ajaloo halvim lepe".

EL-i liidrid kaaluvad leppe heaks kiitmiseks erakorralise tippkohtumise pidamist 25. novembril. Sellega tahetakse avada teed Briti parlamendi alamkoja hääletusele, mille toimumist loodetakse detsembri algul.

Konservatiivsel Parteil ja DUP-l on 650-liikmelises alamkojas napp enamus, kuid vastuseis välja käidud lahkumisleppe vastaseid on tema erakonna ja DUP saadikute seas nii palju, et May otsib tuge opositsiooni parlamendisaadikute seast.

Kuidas hääletavad leiboristid?

May kohtus kolmapäeval ka Tööpartei juhi Jeremy Corbyniga, kes küll vihjas, et lükkab leppe tagasi.

Samas arvavad mõned Tööpartei parlamendisaadikud, et välja käidud plaani jõustamine on parem kui EL-ist leppeta lahkumine.

May ütles kolmapäeval, et esitatud lepe on läbirääkimisruumi arvestades parim võimalik lepe.

Ta rõhutas, et kui parlamendisaadikud lükkavad leppe tagasi, siis võib Ühendkuningriik lahkuda EL-ist leppeta. Ekspertide sõnul võib see endaga kaasa tuua potentsiaalselt katastroofilised majanduslikud ja juriidilised tagajärjed.

EL ja Suurbritannia avaldasid Brexiti leppekavandi

Euroopa Liit ja Suurbritannia avaldasid kolmapäeva õhtul ühiselt Brexiti leppekavandi, mis sai enne seda Ühendkuningriigi valitsuse heakskiidu.

Leppekavand võtab enda alla 585 lehekülge.

Euroopa Liidu pealäbirääkija Michel Barnier ütles, et kokku lepiti muu hulgas niinimetatud kõva piiri vältimises Iirimaa ja Põhja-Iiri vahel. Küsimuse juurde naastakse 2020. aasta juulikuus.

Barnier lisas, et Euroopa Liidu ja Suurbritannia läbirääkijad on teinud kõik lahkumisleppe saavutamiseks ja nüüd on kõigi osapooltel aeg selle taha asuda.

"Kaks pealäbirääkijat ja kaks läbirääkijate rühma on täitnud oma kohustused. Suurbritannia valitsus võttis täna õhtul samuti vastutuse. Nüüd on aeg kõikidel mõlemal poolel vastutus võtta," sõnas Barnier.

Tusk: EL peab 25. novembril Brexiti erakorralise tippkohtumise

Euroopa Ülemkogu juht Donald Tusk kinnitas neljapäeval, et Euroopa Liidu liikmesriikide juhid peavad 25. novembril Ühendkuningriigi lahkumisleppe kinnitamiseks erakorralise ülemkogu.

"Kui midagi erakordset ei juhtu, peame Euroopa Ülemkogu kohtumise, et anda viimane lihv Brexiti-leppele ja teha see ametlikuks. See toimub pühapäeval, 25. novembril kell 9.30," lausus Tusk.

Pärast neljapäeva varahommikul toimunud kohtumist kiitis Tusk EL-i pealäbirääkijat kõnelustel Michel Barnier'd.

Tusk rõhutas, et Barnier "saavutas kaks kõige tähtsamat eesmärki" -- Suurbritannia eelseisvast lahkumisest tuleneva kahju piiramine ning 27 ülejäänud EL-i liikmesriigi huvide kaitmine.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: