Briti peaminister püüab veenda avalikkust Brexiti-lepet toetama

{{1542371940000 | amCalendar}}
Theresa May raadiostuudios
Theresa May raadiostuudios Autor/allikas: Matt Crossick/PA Pictures/SCANPIX

Briti peaminister Theresa May pöördus Euroopa Liidust lahkumise leppele toetuse leidmiseks ja oma poliitilise tuleviku nimel reedel otse avalikkuse poole.

May, kes kaotas neljapäeval Brexiti-leppe tõttu mitu ministrit ja keda tema enda konservatiivid ähvardavad umbusaldushääletusega, osales raadiosaates, kus kuulajad said küsimusi esitada.

"Ma usun tõesti, et see on Suurbritanniale parim kokkulepe," kordas May EL-ist lahkumise kokkuleppe kava kaitstes ja lisas, et tal on ministrite lahkumise üle väga kahju.

Tagasiastujate hulgas oli Brexiti-minister Dominic Raab.

Reedel oodati ärevusega, mida teeb keskkonnaminister Michael Gove, kes käremeelsetest Brexiti-pooldajatest on veel ainsana valitsusse jäänud. Ministrile lähedased allikad andsid teada, et 2016. aasta referendumi ajal EL-ist lahkumise pooldajate kampaania Vote Leave eesotsas seisnud Gove jääb esialgu ametisse.

Ajakirjanduses levivad teated, et Gove'ile pakutakse Brexiti-ministri kohta.

May ütles LBC raadios, et tal oli Gove'iga hea jutuajamine ning ta nimetab uue Brexiti-ministri ametisse lähipäevil.

"Ma ei taha, et ükski minu valitsuskolleegidest, kes on teinud valitsuses head tööd, tunneks vajadust tagasi astuda," sõnas peaminister.

Üks sissehelistaja, konservatiivide kohaliku volikogu liige soovitas Mayl teha, mis riigi huvides õige ja tagasi astuda.

Leidus ka helistajaid, kes võrdlesid Mayd Adolf Hitleri ja Neville Chamberlainiga.

May sai Brexiti leppekavandile Gove'i ja Foxi toetuse

Keskkonnaminister Gove ja rahvusvahelise kaubanduse minister Fox olid viimased valitsuse Brexiti-meelse leeri juhtivpoliitikud, kes polnud seni leppele selget toetust ega vastuseisu väljendanud.

Gove vaikis, kui mitmed tema kolleegid neljapäeval kavandi pärast ameti maha panid. Reedel küsiti talt, kas tal on veel May vastu usaldust.

"Absoluutselt. On absoluutselt elutähtis, et keskendume tulevikus õige leppe saamisele," vastas ta.

Paljud väljaanded kirjutasid, et Gove lükkas tagasi ettepaneku asuda neljapäeval Brexiti ministri kohalt tagasi astunud Dominic Raabi asemele.

Lepet ja Mayd asus toetama ka Fox. "Leppega on parem kui leppeta. Ettevõtted vajavad kindlust ... Vajame praegu stabiilsust," rõhutas ta.

Konservatiividel on parteijuhi umbusaldushääletuse korraldamiseks vaja vähemalt 48 parlamendiliikme kirja. May tagandamiseks peab aga tema vastu hääletama partei 315 parlamendiliikme enamus. Kui May peaks juhihääletuse võitma, ei saa aasta jooksul uut umbusaldushääletust korraldada.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: