May: ma ei sõlmi Brexiti lepet iga hinna eest

Briti peaminister Theresa May.
Briti peaminister Theresa May. Autor/allikas: John Stillwell/AFP/Scanpix

Briti peaminister Theresa May lubas teisipäeval, et ei sõlmi Brexiti lepet Euroopa Liiduga iga hinna eest.

May informeeris oma kabinetti edusammudest lahutusleppe osas. Kõnelused on takerdunud lahenduse leidmisele Iiri piiri osas. Kumbki pool ei soovi tolliposte ega muid kontrolle Ühendkuningriigi koosseisu kuuluva Põhja-Iirimaa ja EL-i liikme Iiri Vabariigi vahel. 

Mitmed May valitsuse liikmed on vastu lahendusele, mis seoks Suurbritannia EL-ist lahkumisel määramata ajaks bloki kaubandusreeglitega.

May pressiesindaja James Slacki sõnul ütles valitsusjuht ministritele, et on veendunud leppele jõudmises, ent kuigi London soovib kokku leppida võimalikult kiiresti, ei saa seda teha iga hinnaga. 

Suurbritannia peaks EL-ist lahkuma 29. märtsil ning aega saavutada lepe, mis rahuldaks nii May lõhestunud konservatiivset valitsust kui ka EL-i riike, hakkab napiks jääma.

London on pakkunud, et Suurbritannia võiks ajutiselt bloki kaubandusreegleid järgida, kuid soovib õigust sellest kokkuleppest väljuda. 

Iiri peaminister Leo Varadkar ütles esmaspäevases telefonikõnes Mayle, et võib arutada nõndanimetatud kaitsemeetme mehhanismi, kuid ei soostu sellega, et London saab õiguse ühepoolselt lepe hüljata. 

EL-i pealäbirääkija Michel Barnier sõnul ei ole pooled veel lähedal kokkuleppele. 

Barnier ütles Belgia ringhäälingule RTBF, et endiselt eksisteerivad tõsised erimeelsused selle üle, kuidas tagada Iiri stabiilsus nii, et mitte rajada piire, kuid samas kaitsta ühisturu terviklikkust.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: