Briti alamkojas kõlas üha tugevamalt ka uue referendumi nõudjate hääl

Uut Brexiti-referendumit toetav meeleavaldus oktoobris Londonis.
Uut Brexiti-referendumit toetav meeleavaldus oktoobris Londonis. Autor/allikas: Zuma Press/Scanpix

Seoses Briti peaministri Theresa May välja pakutud Euroopa Liidust lahkumise leppe kavandit tabanud terava kriitikaga kõlas neljapäeval alamkojas üha tugevamalt nende poliitikute hääl, kes nõudsid EL-i kuulumise teemal uue referendumi korraldamist.

Liberaaldemokraatide juht Vince Cable, kelle erakond on ühiselt toetamas EL-is jätkamist, avaldas arvamust, et praktikas liigub valitsus üha rohkem leppeta Brexiti suunas. Cable'i sõnul on ainsaks tegelikuks lahenduseks uue referendumi korraldamine, vahendas BBC.

Liberaaldemokraadist rahvasaadik Wera Hobhouse nentis, et Konservatiivse Partei lõhenemine näitab, et need 17 miljonit inimest, kes EL-ist lahkumise poolt hääletasid, ei olnud üksmeelsed selles küsimuses, mida Brexit üleüldse tähendab. Juba selle asjaolu tõttu oleks vaja uut rahvahääletust.

Uue referendumi korraldamist nõuavad näiteks ka Šoti Rahvuspartei (SNP) ja rohelised.

Briti poliitilisel maastikul on üheks oluliseks asjaoluks see, et ka peamine opositsioonierakond ehk Tööpartei pole EL-ist lahkumise teemal kaugeltki üksmeelne. Kui erakonna esimees Jeremy Corbyn ja teda toetav vasakpoolsem tiib on Brexitit toetanud, seda küll parteile sobivatel tingimustel, siis leiboristide seas on ka märkimisväärne hulk neid, kes on jäänud ka pärast referendumit nn remaineriteks. Remain-tiiva esindajaid on palju just nimelt parlamendisaadikutest ja tsentristidest leiboristide seas.

Corbyni liitlane variminister John McDonnell tunnistas neljapäeval samuti, et kui neil ei õnnestu saavutada oma soovi ehk ennetähtaegseid valimisi, on uue referendumi korraldamine samuti endiselt laual.

Samas avaldas McDonnell arvamust, et sellist olukorda, kus osa leiboriste hakkaks May plaani parlamendis toetama, ei juhtu. Tema sõnul ei paista kuskilt, et May kavand võiks alamkoja enamuse toetuse pälvida. Küll aga on tema hinnangul parlamendis märkimisväärne enamus neid poliitikuid, kes tahavad vältida nn leppeta Brexitit.

Remainerist Tööpartei rahvasaadik Barry Sheerman avaldas neljapäeval alamkojas peaministrile kaastunnet ja nentis, et May on saanud võimatud juhised, sest praeguses olukorras ei õnnestu saada ühtegi mõistlikku lepet. Seetõttu olekski lahenduseks teine referendum.

Kunagi Corbyni vastu erakonnajuhiks pürginud Angela Eagle, et May, kes referendumi eel toetas sarnaselt peaminister David Cameronile samuti EL-is jätkamist, tegi katastroofilise vea, kui andis järele oma äärmuslikumate parteikaaslaste survele. Viimased on aga nüüd May vastu vandenõud korraldamas ning pole mingit võimalust, et peaministri läbikukkunud plaan parlamendilt heakskiidu saaks.

Leiborist Bryant aga kutsus üles korraldama kavandi teemalist hääletust juba 25. novembril, et juhul, kui see maha hääletatakse, oleks rahvasaadikutel võimalus veel suunda muuta.

Samuti oluliste leiboristide hulka kuuluv EL-i toetaja, Londoni linnapea Sadiq Khan kutsus üles kõiki rahvasaadikuid May plaani vastu hääletama. Ta korda oma veendumust, et Briti kodanikele tuleb selles küsimuses anda uus võimalus rahvahääletusel.

Kui Konservatiivse Partei puhul on räägitud peamiselt May ja innukate Brexiti toetajate vastasseisust, siis endiselt on valitsusparteis ka neid poliitikuid, kes toetavad Euroopa Liitu jäämist.

Konservatiivist remainer Anna Soubry rõhutas, et karm tõde on see, et May poolt välja pakutu näol pole lubatud leppega. Tema hinnangul on inimesed tüdinud lubadustest, mida ei ole võimalik täita. Seega kuna leppe kavandil pole piisavat toetust ning leppeta lahkumine EL-ist oleks vastutustundetu, ongi ainsaks võimaluseks uus referendum.

Rahvasaadik Justine Greening omakorda märkis, et noortel tuleb elada praeguste otsustega veel kaua, ning küsis, et kui kunagi oli referendumi korraldamine võimalik, siis miks ei võiks see olla võimalik nüüd.

Sarah Wollaston nentis, et praegu on Ühendkuningriik kukkumas EL-ist välja ilma leppe ja üleminekuperioodita ning sellel on katastroofilised tagajärjed.

"Kas me ei peaks minema tagasi inimeste juurde ning esitama neile valikuvariandid selle asemel, et lihtsalt edasi komberdada edasi millegi suunas, millel saab olema ulatuslik mõju meie kõigi elule?" küsis ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: