Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kaja Kallas: kaalume valitsuse umbusaldamist

Reformierakonna esimees Kaja Kallas ütles "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus, et kaalub valitsuse umbusaldamist.

Kas valitsus on teovõimeline?

Viimaste päevade arengud on näidanud, et see valitsus ei suuda otsuseid vastu võtta ehk see on otsusevõimetu valitsus.

Kas Teie usaldate Jüri Ratase valitsust?

Minu meelest on olulisem küsimus see, et koalitsioonipartnerid ei usalda enam Jüri Ratast. Kui võtta seda, et üks koalitsioonipartner on toonud valitsuse otsuse või selle, mis valitsuse pädevusse kuulub, riigikogu menetlusse, siis sellega näidatakse, et ei usaldata seda, et Jüri Ratas saab antud olukorrale lahenduse välja pakutud.

Kas Reformierakond ei võiks umbusaldada Jüri Ratast - korjake võim üles?

Me kindlasti kaalume seda just sellepärast, et vaadates, kuidas need asjad siin edasi lähevad. Üks on selge, et see valitsus ei ole teinud otsuseid juba alates jaanuarist - nagu üks koalitsioonierakonna esimees ütles, et riigi ehitamine on pandud pausile. Viimastel päevadel on näha, et ühtegi otsust ei suudeta enam vastu võtta. Kui otsuseid ei suudeta teha ja otsustamine on valitsuse töö, siis tuleks see valitsemisvastutus ka ära anda.

Kuidas Te prognoosite - kas Isamaa jääb sellesse valitsusse pärast seda, mis kolme partneri vahel on juhtunud?

Kui vaadata seda pilti, siis kõikidel valitsuserakondadel on väga raske säilitada oma nägu. Jüri Ratas, kes ei suuda valitsusjuhi tööd teha, otsuseid vastu võtta, sotsiaaldemokraadid, kelle välisminister on kõrvale lükatud ja kõrvale on lükatud ka Eesti pikaajaline välispoliitika, ja Isamaa, kellest on mindud mööda riigikokku, kuivõrd valitsus ei ole suutnud otsust teha. Nii et kõigil on oma nägu väga raske säilitada.

Kas te tahaksite minna Jüri Ratasele appi ja valitsusvastutust kanda enne valimisi?

Nagu ma ütlesin, siis meie näeme selgelt, et Jüri Ratas ei ole saanud oma ülesannetega hakkama ehk valitsuse juhtimisega hakkama. Kui ta ei saa sellega hakkama, siis peaks selle valitsusvastutuse ära andma. Ja selle valitsusvastutuse me oleme kindlasti valmis võtma.

Et Te võiksite ise olla peaminister kuni valimisteni?

See on täiesti arvestatav alternatiiv. Meil on kaks võimalust: üks on teha vahevalitsus ja teine võimalus on oodata valimisteni, et inimesed saaksid anda sellele valitsusele hinnangu.

Te olete öelnud, et ränderaamistiku küsimust ei saa tuua riigikokku, sest selle üle otsustamine on valitsuse töö. Kas olete tänaste uudiste valguses endiselt sellel arvamusel, et demokraatlikus riigis ei peaks ükskõik mida parlamendis arutama?

Eesti põhiseadus ütleb, et välispoliitika on valitsuse otsustada. President Kersti Kaljulaid ütles eelmises uudises ju samamoodi, et ÜRO ...

....et me oleme loobunud parlamendis asjade arutamisest?

Parlamendis asjade arutamine on kindlasti positiivne ja otsustama antud küsimuses peaks siiski valitsus, et valitsus on teovõimeline organ või peaks olema see organ, kes otsuseid teeb. Loomulikult Eesti Reformierakond on alati toetanud väärtuspõhist välispoliitikat ja ei ole kunagi peljanud teha otsuseid.

Kas Reformierakond on ühtne, arutades seda raamistiku avaldust ehk te olete selle poolt?

See avaldus esitati täna kell 15...

...mida me oleme saanud kõik lugeda.

Jah, aga muudatusettepanekute tähtaeg on alles reedel....

...ja ületuleval nädalal alles hakkate seda...

Jah, me kõigepealt arutame, millised muudatusettepanekuid me teeme. Parlamentaarne demokraatia eeldab ka seda, et parlamendiga tegelikut ka arvestatakse ja parlamendil on ka aega neid asju arutada, nii et me teeme kõike sellises parlamentaarses tempos.

Keskerakond tõuseb ja Reformierakond vaob. Teie kõige suurem viga, miks see on nii läinud?

Neid reitinguid on erinevaid. Eelmisel nädalal tuli just uuring, kus Reformierakond juhtis neid reitinguid.

Praegune on värskem.

Mida ma tahan sellega öelda, et reitingud väga palju muutuvad. Mis on selge, on et tulevastel valimistel on sisuliselt valik Keskerakonna ja Reformierakonna vahel. Kui ei olda rahul praeguse valitsuse otsustamatusega, siis valitsusele ainus alternatiiv on Reformierakond.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: