Ratas: valitsus ränderaamistiku otsust ei tee

Foto: Anna Aurelia Minev/ERR

Peaminister Jüri Ratas kinnitas ETV saates "Esimene stuudio", et valitsus otsust ÜRO ränderaamistiku osas vastu ei võta. Ratasega debateerinud Reformierakonna esimees Kaja Kallas ütles, et kui valitsus otsust vastu ei võta, kavatseb Reformierakond valitsust umbusaldada.

Saatejuht Johannes Tralla küsis Rataselt, et kui esmaspäeval riigikogu ränderaamistiku avalduse heaks kiidab, ehk teeb otsuse millest tulenevalt Eesti peaks liituma ränderaamistikuga, aga tingimusel, et valitsus selle heaks kiidab, siis mida peaminister teeb.

"Valitsus on seda ju arutanud. Me teame seda, et Eesti koalitsioonivalitsuste loogika on see, et otsuseid tehakse konsensuslikult. See on olnud ka tänase valitsuse põhimõte. Selles küsimuses on Isamaa ühel seisukohal, Keskerakond ja sotsiaaldemokraadid on teisel seisukohal. Valitsus sellel tasandil ei tee seda otsust. See, et valitsus on palunud, et riigikogu seda arutaks, ei ole umbusaldus valitsusele, vaid väga õige lähenemine," lausus Ratas.

"Tänases poliitilises olukorras valitsus seda otsust vastu ei võta," lausus Ratas.

Tralla küsis: "nii, et te ohverdate Eesti välispoliitika senise suuna koalitsiooni püsimise nimel?"

"Ei. See on täiesti vale tõlgendus," ütles Ratas.

"Valitsuse otsust selles küsimuses ei sünni, sellepärast, et kolmel erakonnal siin konsensust ei ole," lisas ta.

Ratas ütles, et hääletusele ta ränderaamistikku valitsuses ei pane. "Kui ühes küsimuses ei leita konsensust, siis põhiseadus annab selle võimaluse, et selliseid avaldusi riigikogu saab menetleda," sõnas Ratas.

"Kui riigikogu oma otsuse ränderaamistikust teeb, siis on see signaal, et Eesti läheb ja toetab seda," lisas Ratas.

Ratase sõnul ei otsusta valitsus, kas president läheb Marrakechi ränderaamistikule allkirja andma. Kui ränderaamistik peaks riigikogus toetuse saama, siis läheb Ratase sõnul Marrakechi välisministeeriumi esindaja.

"Kui seda soovib president, siis on presidendil võimalik minna. Teisena, kas peaminister või välisminister või meie saadik või diplomaat. Antud küsimuses ei ole see niivõrd oluline, oluline on see, kuidas Eesti positsioneerib ennast ÜRO peaassambleel," rääkis Ratas.

"Kui meil on täna olemas opositsioonierakond, kes ütles, et suudab Eestit juhtida paremini, siis tuleb avaldada riigikogus umbusaldust peaministrile. Tuleb see valitsus maja võtta ja ise moodustada valitsus," rääkis Ratas.

Kaja Kallas rääkis, et kui valitsus ei suuda otsuseid teha, siis Reformierakonnal on kavas teha umbusaldusavaldus. "Kui see valitsus ei suuda teha otsuseid, siis jah, meil on kavas teha umbusaldusavaldus," lausus Kallas.

Kallas kordas juba varem öeldut, et Reformierakond kavatseb ränderaamistiku avaldust riigikogus toetada, juhul kui Reformierakonna muudatusettepanekutega arvestatakse.

 "Ei saa olla nii, et valitsus on plindris, ei saa otsustamisega hakkama ja siis opositsiooni juhtiv erakond peab seda tööd tegema. Kui meie peame tegema seda valitsuse tööd, siis me soovime teha ka seda valitsuse tööd, mis puudutab eelarvet. Me soovime ka selle eelarve avada," rääkis Kallas.

 

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: