Riigikogu liikmed koostavad avalduse Ukraina toetuseks

Venemaa poolt hõivatud Ukraina sõjalaevad Berdjansk ja Nikopol ning puksiir Janõ Kapu Kertši sadamas.
Venemaa poolt hõivatud Ukraina sõjalaevad Berdjansk ja Nikopol ning puksiir Janõ Kapu Kertši sadamas. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Väliskomisjon ja riigikaitsekomisjon arutasid erakorralisel ühisistungil olukorda Ukrainas ja väljendasid protesti seoses Venemaa agressiooniga Kertši väinas.

Riigikogu liikmed algatavad vastavasisulise avalduse eelnõu ja teevad ettepaneku menetleda seda täiskogu istungil veel sellel nädalal.

Riigikogu kantselei teatel on avalduse eesmärk väljendada Eesti toetust Ukraina vääramatule õigusele kaitsta oma territoriaalset terviklikkust ja suveräänsust.

Väliskomisjoni esimehe Marko Mihkelsoni sõnul testib Venemaa Ukrainas Kertši väina juures eile toimunud agressiooniga lääneriikide ühtsust ja reageerimiskiirust.

"Ukraina laevad käitusid Kertši väinas kõikide rahvusvaheliste lepingute ja navigatsioonieeskirjade kohaselt. Erinevus varasemast seisneb selles, et Venemaa käitus varjamatult ja teostas agressiooni akti oma lipu all," ütles Mihkelson.

Komisjonide ühisistungil kuulati ära välisministeeriumi ja kaitseministeeriumi esindajate ülevaade olukorrast Ukrainas. Videosilla vahendusel osales istungil Eesti suursaadik Ukrainas Gert Antsu.

Komisjonid leidsid, et Venemaa kannab täielikku vastutust olukorra edasise süvenemise eest Aasovi ja Musta mere piirkonnas. Komisjoni liikmete hinnangul kahjustab Venemaa oma tegevusega Vene-Ukraina relvastatud konfliktile rahumeelse lahenduse leidmist.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: