Merkel lubas Kertši väina konflikti tõstatada Putiniga G20 kohtumisel

Foto: Kay Nietfeld/dpa/AP/Scanpix

Saksa-Ukraina ärifoorumil esinenud kantsler Angela Merkel lubas, et ta räägib Aasovi merel toimunust ka Venemaa presidendi Vladimir Putiniga eeloleval G20 tippkohtumisel. Merkeli sõnul võivad lääneriigid kehtestada sanktsioonid Venemaale, kuid seda üksnes rahvusvahelise õiguse kaitseks.

Saksamaa kantsler süüdistas viimases pingetekitamises Venemaad, kuid ei poolda veel sanktsioonide kehtestamist. Enne on tema sõnul vaja faktid üle vaadata, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Me räägime väga põhimõttelisest asjast. Me ei kehtesta Venemaale sanktsioone sanktsioonide pärast, vaid selleks, et teha selgeks, et riikidele, kelle territoriaalne olukord paigutab nad Venemaa juurde, on õigus valida oma arengutee. Need on rahvusvahelise õiguse põhimõtted," rääkis Merkel.

Kantsler lubas, et räägib Vladimir Putiniga Argentinas, kus algab kahepäevane tööstusriikide G20 tippkohtumine.

Euroopa Liit arutab sanktsioonide teemat ka järgmisel nädalal. Ühendus mõistab ühisavalduses hukka Venemaa rünnaku Ukraina vastu ja nõuab vahistatud meremeeste vabastamist.

"Toetan ideed, et esile tuleb tõsta juhtunu faktid, sõdurite vabastamine ning et nende tunnistused ei oleks peale surutud nagu nägime televisioonist," ütles Merkel.

Ukraina president Petro Porošenko kutsus NATO-t saatma sõjalaevu Mustale merele. Allianssi pressiesindaja sõnul patrullivad NATO laevad pidevalt Mustal merel, sel aastal on nad seal kokku olnud 120 päeva.

Porošenko teatas neljapäeval, et Vene kodanike õigusi Ukrainas piiratakse. Ta säutsus, et pole vaja osta tikke ja soola ning mingeid piiranguid sularaha väljavõtule, valuutavahetusele või välismaale reisimisele Ukraina kodanikele ei ole, küll aga Vene kodanikele Ukrainas.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: