Suud puhtaks": seksuaalkasvatust on tarvis laste kaitseks ja vanemate abiks

"Suud puhtaks" saatejuht Urmas Vaino Autor/allikas: Kairit Leibold/ERR

Lastele on vaja lasteaedades ja koolides seksuaalharidust anda, et õpetada neid intiimsetes olukordades õigesti käituma ja tundma oma keha, vältima pahatahtlikke inimesi ning aidata vanemaid, kel sel teemal rääkimise soov ja oskus puuduvad, tõdesid teisipäeval ETV saates "Suud puhtaks" osalenud saatekülalised.

Saatejuht Urmas Vaino nentis, et laste seksuaalkasvatuse teema on Eestis jäänud seni piisava tähelepanuta, aga saate "Pealtnägija" selleteemalisele loole järgnes sotsiaalmeedias suur vastukaja, mistõttu tuleb asja arutada.

Naistearst Kai Part ütles saates, et kui ma tahame toetada oma laste turvalist arengut, see seksuaalharidus kehatunde ja turvalisuse kasvatus. Ta lisas, et lasteaias ei ole seksuaalkasvatus kindlasti seksist rääkimine ja pornograafia näitamine.

"Esikohal on ikka tunded ja turvalisus. Tõepoolest võib mõnedel vanematel olla hirm, et lapsi hakatakse kuudagi seksualiseerima ja sel teemal räägitakse halvasti. On vaja teha rohkem selgitustööd. Kui on vanemais, kes nendel teemadel ei soovi lastega rääkida, siis peavad sellega tegelema teised.," nentis Kai Part.

Ta lisas, et vastava õpetuse eesmärk on ka vähendada noorte riskantset seksuaalkäitumist.

Seksuaalkasvataja Rita Holm ütles, et seksuaalkasvatus lasteaias on väga tähtis. Ta märkis, et laps peab tundma oma kehaosi ja keha, saama aru, kus võib olla alasti ja kus mitte. "Laps peab teadma, et tema kehaosadel on nimi, kui tuleb mõni paha onu või tädi, kes tahab keegi tahab puudutada ja oskas käituda. Võib juhtuda, et laps ei julge minna sellest kellelegi rääkida," lausus Holm ja lisas, et seksuaalkasvatuse eesmärk on ka seksuaalkuritegude ennetamine.

Lasteaia Sajajalgne juhataja Eeva Holm toonitas, et seksuaalkasvatuse nagu igasuguse lapse kasvatamise põhiroll on vanematel, aga tuleb anda neile vajadusel abi. "Seaduse järgi on lasteaed vanemaid abistav asutus," meenutas Holm.

Psühhoterapeut Lemme Haldre märkis, et tegeleb aastas umbes 40 ärakasutatud lapsega, kellest pole vanemad seksuaalteemadel vestelnud, samuti on nende seas erivajadustega lapsi, kes vajavad eriti tähelepanu.

Kasvatusteadlane Tiiu Kuurme nentis, et seksuaalõpetus aitab ehk "suures murenemises" lapsel tasakaalu leidu, kuid ta tõdes, et lastele surutakse peale vastuseid, mille järele nad pole midagi seni osanudki küsida. "Seksuaalharidus pigem kaitseb lapsi, aga sõltub, kuidas seda teha," tõdes Kuurme.

Saatekülalised rääkisid veel, et kodu kõrval on suur roll haridusasutustel ja noortekeskustel, sel teemal tuleks harida ka õpetajaid ning lähtuda tuleb ka lapse vanusest. Samuti tõeteti esile, et nutiseadmete kaudu võib laps jõuda veebilehtedeni, mis on mõeldud ainult täiskasvanutele. Siiski oldi ühel meelel, et seksuaalkasvatus on vajalik laste vaimse tervise kaitseks.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: