Eesti riigivõrkudes Huawei seadmeid turvakaalutlustel ei kasuta

Foto: Fred Dufour/AFP Photo//Scanpix

Eesti ei kasuta riigivõrkudes Huawei seadmeid ning Riigi Infosüsteemi Ameti (RIA) kinnitusel on selline otsus tehtud turvakaalutlustel, tuginedes teiste riikide hinnangutele. Eestis teeb Huaweiga tihedat koostööd Elisa, kes tahab hiinlaste tehnikale üles ehitada 5G-võrgu.

Huawei toodetest on soovitanud hoiduda USA, viidates, et Hiina võib kasutada Huawei seadmeid luure-eesmärkidel. Kolmapäeval teatas ka Briti telekomihiid BT, et loobub osaliselt Huawei seadmetest, vahendas "Aktuaalne kaamera".

BT eemaldab oma seniste 3G- ja 4G-võrkudest Huawei tuumikvarustuse. Samuti ei kasuta BT Huawei seadmeid tulevaste 5G-võrkude rajamisel.

Huawei teeb Eestis koostööd vähemal määral Teliaga, aga Elisa kavatseb 5G-võrgu välja ehitada just Huawei tehnika baasil. Elisast öeldi "Aktuaalsele kaamerale", et neil pole neljapäeval aega kommentaari anda.

Koostööd Hiina ettevõttega teeb ka Hariduse Infotehnolooga sihtasutus ja selle kaudu mitu kõrgkooli ja kooli.

Ettevõtlusminister Rene Tammiste sõnul peaks Eestis seadmete turvalisust hindama Tehnilise Järelevalve Amet ja RIA.

"Nemad peavad seda informatsiooni hindama ja võtma siis seisukoha, kas nende kasutamine on turvaline. Ma arvan tegelikult, et sellise hinnangu võiksid anda ka Euroopa Liidu tasandi organisatsioonid. Meil on infoturbega tegelev amet ENISA ja samuti Euroopa Komisjon, kes võiks sellist küsimust hinnata," rääkis minister.

RIA küberturvalisue juht Uku Särekanno ütles, et tegelikult Eestil endal sideseadmete küberturvalisuse hindamise võimekust pole.

"Kas üks seade on turvapuudustega või mitte, siis Eestis tegelikult sellist suurt ja sügavat mehhanismisi selle taga ei ole, kus me sertifitseeriks erinevate toodete turvalisust. Sellised mehhanismid on meist võimekamatel riikidel," rääkis ta.

"Lõppeks kõik need tooted on kättesaadavad Eurpoopa siseturul ja ma arvan, et selline piirangute seadmine peaks käima koordineeritult. Huawei seadmeid on Eestis erinevates võrkudes kasutusel, aga ma võin öelda seda, et tuumikvõrkudes, mis puudutavad riiki, neid ei ole," lisas Särekanno.

Teisisõnu, partnerite info põhjal RIA väldib Huawei tehnika kasutamist.

Tammist aga väljendas hiljutisel kohtumise Hiinas Huawei juhtidega, et Eesti on huvitatud Huawei arenduskeskuse rajamisest.

"Meie rääkisime Huaweiga rohkem targa linna kompetentsikeskusest või sellisest võimekusest ja koostööst selles vallas. Huaweil on Euroopas mitu arenduskeskust, Soomes sealhulgas näiteks," ütles Tammist.

Maailmas on võimelised laiaulatuslikke 5G-võrke rajama Ericsson, Nokia ning suurim telekomifirma Huawei. Ettevõttel on palju koostööprojekte mitmes riigis. Möödunud aastal võttis aga Hiina vastu seaduse, mis kohustab ettevõtteid tegema koostööd riiklike luureorganitega.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: