Ratas ei soovi Danske skandaalis reformierakondlaste peale näpuga näidata

Peaminister ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas ütles Raadio 2 saate "Olukorrast riigis" avalikul salvestusel, et tema Reformierakonna ministritele Danske panga skandaali puhul näpuga näitama ei hakka.

Saatejuht Ahto Lobjakas küsis Rataselt, et kas oli kokkusattumus, et Danske panga skandaali ajal aastatel 2007-2014 oli võimul Reformierakond.

"Kui teie küsimus on selles, et kas mina hakkan kellegile poliitikule näpuga näitama, siis ei hakka," sõnas Ratas.

Küsimusele, miks ta seda peaministrina ei tee, vastas Ratas, see ei viiks edasi. "See ei vii meid mitte kuhugi. Esiteks me peame aru saama, et see oli Eesti mainet kindlasti negatiivselt puudutav. Ja see on palju suurem mõju, kui ainult see Danske panga juhtum, küsimus on ka selles, et kas Eestit kui investeerimispiirkonda, kas Eestit kui meie pankasid, kas Eestit kui meie majandust usaldatakse. Ja minul on üks sõnum - muidugi usaldage," lausus Ratas.

Ratas rääkis, et Eestis ei ole mitte kuidagi aktsepteeritav rahapesu. "Eesti finantsinspektsioon on vastavad ettepanekud ka selles perioodis 2007 - 2014 teinud," sõnas ta.

"Tagantjärgi õpetus on see, et oli mingi põhjus, miks neid signaale ei võetud tõsiselt ei panga peakontoris ega ka rahvusvaheliselt. Rahvusvaheline koostöö peab tõhustuma," lisas peaminister.

Ta viitas, et karistused rahapesu eest on tõusnud ja ta tõstis esile pöördtõendamise kohustust ettevõtete poolt suurte rahatehingute korral.

"Loomulikult ma pean õigeks, et me analüüsiksime, et kuidas selline asi sai juhtuda, aga see, et siin väga populaarses raadiosaates hakata ütlema, et see Reformierakonna poliitik on süüdi või mitte, ma ei pea seda õigeks ja sellega minu meelest me ei jõua eriti kaugele," ütles Ratas veel.

Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid on aga Danske skandaalis jõuliselt Reformierakonda süüdistanud ja öelnud, et peab selle eest vastutavaks Jürgen Ligi.

Eesti Vabariigi juubeliaasta puhul korraldab Raadio 2 detsembris kolmeosalise avalike salvestuste sarja "Olukorrast 100-aastases riigis", kus saatejuhid Ahto Lobjakas ja Andrus Karnau on külla kutsunud kolm peaministrit taasiseseisvumise järgsetest aastatest.

Lisaks Jüri Ratasele on plaanis avaliku salvestuse käigus küsitleda ka peaministri ametit pidanud ettevõtja Tiit Vähit ja Euroopa Komisjoni asepresidenti Andrus Ansipit. Ansip vastab saatejuhtide küsimustele neljapäeval, 20. detsembril kell 19 ja Vähi samal päeval kell 20.

 

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: