HS: Soome seadustab andmeside luure tingimusi, sihikul on ka merekaablid

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Soome piirivalvelaev. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Ajaleht Helsingin Sanomat kirjutab, et Soome uued luuretegevust puudutavad seadused teeksid juriidiliselt selgeks, kuidas ja millistel asjaoludel on Soome luureametnikel ja kaitseväel võimalus andmesidet, sealhulgas merealuseid kaableid, jälgida.

Rahvasaadikute seas olevat hetkel üksmeel, et luureseaduste pakett võetakse vastu enne kevadisi parlamendivalimisi. Eelduseks olnud põhiseaduse muutmine leidis aset juba oktoobris, kirjutab Helsingin Sanomat.

Kuigi paljud teemad on paketis veel lahtised, on andmeside luuret puudutav osa suures osas paigas. Tehnilisi detaile pole siiski väga põhjalikult kirjeldatud.

Oluline on see, et andmeside jälgimiseks on vaja alati kohtu luba.

Seega peavad nii sõjaväeluure kui ka kaitsepolitsei saama kaabliside jälgimiseks loa Helsingi esimese astme kohtult. Taotleda on võimalik nii riikliku kui ka mitteriikliku sihtmärgi andmeside jälgimist. Erinevuseks on ainult see, et riikliku sihtmärgi, näiteks teisi riigi ametniku puhul ei rakendu Soome põhiseadusest tulenevad tingimused või põhiseaduses määratletud konfidentsiaalse sõnumivahetuse kaitse.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: