Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Medvedev Airiston Helmi meediakajastusest: see on paranoiline mõte

Dmitri Medvedev ja Juha Sipilä 26. septembril Soomes.
Dmitri Medvedev ja Juha Sipilä 26. septembril Soomes. Autor/allikas: Sputnik/Scanpix

Kolmapäeval Soomet külastanud Venemaa peaminister Dmitri Medvedev ütles pressikonverentsil, et ettevõtet Airiston Helmi puudutav kriminaaljuurdlus on Soome siseasi ega puutu Venemaasse.

"Soome on olnud juba pikka aega suveräänne riik, te saate uurida, mida tahate. See on teie siseasi," vastas Medevdev ühisel pressikonverentsil kolleeg Juha Sipiläga Yle küsimusele.

Peaministri sõnul annab Venemaa loomulikult juriidilist abi, kui seda palutakse, ning samuti pakutakse vahistatud Venemaa kodanikele konsulaarteenuseid.

Medvedev pidas naeruväärseks mõtet, et Airiston Helmi krundil asuvaid helikopteriplatse võiks kuidagi kasutada sõjalistel eesmärkidel.

"See on paranoiline mõte ja seda on raske kommenteerida. ma ei tea, mida öelda," ütles Venemaa peaminister naerdes.

Soome peaminister Sipilä omakorda märkis, et Turu saarestikus toimunud politseioperatsioonist kohtumisel ei räägitud. Tema sõnul on tegu politsei teemaga, mille puhul uuritakse rahapesu ja maksudest kõrvale hoidmist.

"Meie riikide vahelisi suhteid see ei mõjuta. Laseme nüüd politsei rahulikult ja põhjalikult uurida," sõnas ta ja lisas, et tema teada pole selles juhtumis asjaolusid, mille puhul oleks vaja Venemaalt ametkondlikku abi küsida.

Soome meedia on veendunud, et juhtum on majanduskuritegudest palju suurem

Soome võimud on olnud seoses Turu saarestikus toimunud vägagi napisõnalised. Nii keskkriminaalpolitsei kui ka näiteks siseminister Kai Mykkänen on kinnitanud, et tegu on tavapärase majanduskuritegusid puudutava juurdlusega.

Ilmselgelt pole aga võimude selgitused, miks operatsioonil ikkagi kasutati maske ja automaate kandnud julgeolekutöötajaid, miks operatsiooni oli kaasatud kaitsevägi, suutnud avalikkust veenda ning meedias levib üha laialdasemalt veendumus, et tegu oli millegi palju suuremaga kui mõne majanduskuriteo uurimine.

Eriti tähelepanuväärne on see, et nii peaminister Juha Sipilä kui ka president Sauli Niinistö on kinnitanud, et olid suuroperatsiooni toimumisest varakult informeeritud. Sellest tulenevalt tekib paratamatult küsimus, et kui tegu oli tavapärase majanduskuritegusid puudutava juurdlusega, siis miks peab sellega olema eelnevalt kursis riigi kõrgeim juhtkond.

Iltalehtiga rääkinud sõjandusallika sõnul on vägagi tõenäoline, et sisuliselt on Venemaa viinud Turu saarestikus läbi sõjalise suunitlusega tegevust ehk sõjaväeluure teeb ettevalmistusi selleks puhuks, kui Läänemerel peaks tekkima vastasseis NATO riikidega.

Eksperdi hinnangul suunas Soome riik operatsiooni politsei haldusalasse ning seega on väidetav rahapesu ja majanduskuriteod vaid ettekäänded, millega Venemaa tegevus Turu saarestikus kontrolli alla saada. Sobivate seaduste puudumisest hoolimata tuli midagi strateegilistes kohtades toimunud kinnisvaraostude asjus ette võtta ning teema lahendamine tsiviiltasandil aitaks vältida rahvusvahelist poliitilist kriisi.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: