ERR Lätis: Riia munitsipaaltöötajaid kahtlustatakse ulatuslikus korruptsioonis

{{1544805300000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Lätis on puhkenud ulatuslik korruptsiooniskandaal, milles kahtlustatakse Riia linnale kuuluva ühistranspordifirma töötajaid kolme suure transpordihanke läbiviimisel altkäemaksu võtmises ja rahapesus, mitme riigi firmade esindajaid aga altkäemaksu andmises. Skandaalil on ka poliitiline taust, sest osa vahistatud munitsipaaltöötajaid on toetanud Riia linna võimuparteisid.

Mitu viimast aastat on riialasi sõidutanud uued madalad ja mugavamad trammid. Nende soetamine maksis 62,5 miljonit eurot, vahendas "Aktuaalne kaamera".

2013. aastal ostis Riia veofirma Rīgas Satiksme aga uusi trolle ligi 132 miljoni euro ja busse 76 miljoni euro väärtuses. Kuigi juba ammu kahtlustasid ajakirjanikud, et need kolm hiigeltehingut pole päris puhtad, hakati vastutajaid kinni pidama ja kohtu loal ka vahistama nüüd.

Intervjuusid pole üheltki osapoolelt võimalik saada, kuid kui info tõele vastab, on tegu ühe suurema korruptsioonijuhtumiga Läti ajaloos.

Jutt käib 800 000 euro suurusest altkäemaksust ning Läti ja Poola korruptsioonitõrjeorganid on teinud selle avastamiseks koostööd.

Praeguse seisuga on läbi viidud rohkem kui 30 läbiotsimist ja kinni on peetud kaheksa inimest, neist kuus Lätis ja kaks Poolas.

Altkäemaksu- ja rahapesusumma võib olla ka suurem.

Neljapäeval astus tagasi kogu Riia ühistranspordifirma juhtkond ja reedel pidas korruptsioonitõrjebüroo selle nüüd juba endise juhi Leons Bemhensi kinni. Arreteeritute hulgas on lisaks Rīgas Satiksme töötajaile ka mitu Škoda Transportationi juhti.

Taas on kinni peetud ka ettevõtja Māris Martinsons, kes on seotud ka Läti Panga presidendi kriminaalasjaga.

Osa ebaseaduslikes rahatehinguis kahtlustatavaid on toetanud üht Riia võimukoalitsiooni parteidest - Au Teenida Riiat! - ja võitnud ka mitmu Riia linnavalitsuse korraldatud hanget.

Riia linnajuhid eesotsas linnapea Nils Ušakovsiga on öelnud, et nemad ei teadnud veofirma kuritarvitustest midagi.

Läbiotsimine toimus aga ka Riia linnaduuma hoones. Riia linnatransporti juhib nüüd ajutiselt kunagine transpordiminister Anrijs Matīss, kelle peaülesanne on peatada või tühistada juba teisi välja kuulutatud hankeid, et need siis uuesti ette valmistada ja avada.

Koosmeele juht ja Riia linnapea Nils Ušakovs kutsus ise õhtuks kokku linnaduuma erakorralise istungi, et hääletataks tema ametisse sobivuse üle. Ušakovs võitis usaldushääletuse.

Läti korruptsioonitõrje büroo juht on öelnud, et tegu on väga mahuka uurimisega ja neil on piisavalt inimesi, et seda läbi viia. Mängus on Läti kui õigusriigi tulevik, märkis büroo juht Jēkabs Straume.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: